Finanţele au împrumutat 330,2 milioane lei prin obligaţiuni la cinci ani, la un randament de 7,34%

Ziarul BURSA #Macroeconomie / 17 iunie 2011

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat ieri 330,2 milioane lei prin vânzarea de obligaţiuni cu scadenţa la cinci ani, la un randament de 7,34%, similar cu cel plătit la cea mai recentă operaţiune pentru titluri apropiate ca maturitate. Valoarea totală a cererilor a fost de 810 milioane lei, iar prin operaţiunea de joi Trezoreria a redeschis o emisiune lansată în luna aprilie. Titlurile ajung la scadenţă în aprilie 2016.

Unii dealeri se aşteptau ca băncile să subscrie mai puţin la această licitaţie, având în vedere aversiunea faţă de risc vizibilă la nivel global şi în special în Europa Centrală şi de Est, pe fondul îngrijorărilor privind situ-aţia Greciei.

La licitaţia din luna mai pentru astfel de titluri, Ministerul Finanţelor a atras 500 milioane de lei, la un randament mediu de 7,34% pe an.

Potrivit calendarului MFP, următoarea licitaţie este programată luni, 20 iunie, iar ministerul va scoate la vânzare certificate cu scadenţa la un an, de 1,4 miliarde de lei.

Finanţele au anunţat că vor să împrumute 4,3 miliarde de lei în iunie, sub valoarea emisiunilor din luna mai, de 4,97 miliarde lei, potrivit Mediafax.

De asemenea, Trezoreria statului a atras săptămâna trecută 1,5 miliarde euro din vânzarea de obligaţiuni pe cinci ani, la un randament de 5,29%.

MFP a angajat de la începutul anului împrumuturi de 28,3 miliarde de lei prin emisiuni de obligaţiuni şi certificate de trezorerie.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

cristim.ro
digi.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4112
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4466
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7902
Gram de aur (XAU)Gram de aur586.2085

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb