Miruţă: Sprijinul pentru Ucraina costă sub 2 euro pe lună de român; problemele vin din risipa de 36 de ani

L.B.
Politică / 22 iulie, 10:35

Miruţă: Sprijinul pentru Ucraina costă sub 2 euro pe lună de român; problemele vin din risipa de 36 de ani

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a publicat un mesaj pe Facebook în care afirmă că România nu are probleme economice pentru că sprijină Ucraina, ci pentru că timp de 36 de ani s-au risipit şi furat bani publici, iar cheltuiala pentru sprijin este de mai puţin de 2 euro pe lună pentru fiecare român, conform unei postări. Miruţă a subliniat că cifrele sunt publice şi că Ministerul Finanţelor a răspuns oficial unei solicitări AUR, dar răspunsul nu a fost promovat deoarece demontează propaganda, potrivit sursei.

Ministrul a combătut şi afirmaţia că banii din programul SAFE pleacă la companii străine, explicând că cerinţa de localizare de aproximativ 60% înseamnă locuri de muncă în România, investiţii în industria naţională de apărare şi salvarea unor capacităţi de producţie, iar toate proiectele SAFE au fost prezentate transparent, contractele fiind publicate pe site-ul MApN, dezbătute în Parlament şi explicate în audieri şi conferinţe de presă, conform postării.

Miruţă a încurajat distribuirea informaţiei adevărate pentru a contracara propaganda, afirmând că România se schimbă prin adevăr, repararea greşelilor şi decizii corecte, nu prin propagandă, minciună şi scandal, iar de când este la minister a ales transparenţa, făcând publice problemele şi începând să le repare, potrivit sursei.

Opinia Cititorului ( 4 )

  1. Mars ma javrelor cu minciunile voastre! Lepre slugarnice bolsevice!

    1. Marș la Moscova, larvă sovietică! :

    cit e halatu'. cit e halatu?

    Plătește din banii tăi slugoiule.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2405
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5425
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5896
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1382
Gram de aur (XAU)Gram de aur644.2112

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb