PIAŢA MONETARĂ Dobânzile overnight au coborât

Mina Irina
Ziarul BURSA #Bănci-Asigurări / 16 octombrie 2017

Dobânzile overnight au scăzut în şedinţa de tranzacţionare de vineri.

Astfel, BNR a afişat, în prima parte a zilei, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight plasate (ROBOR) de 1,41%, în coborâre de la 1,65% în şedinţa de joi, în timp ce dobânda la depozitele atrase pentru o zi (ROBID) a scăzut la 1,25%, de la 1%.

Indicele ROBOR la 3 luni (care reprezintă rata medie a dobânzii la care băncile româneşti se împrumută între ele) şi-a continuat creşterea şi a ajuns vineri la 1,84%, de la nivelul de 1,82% anunţat anterior. Acesta este cel mai mare nivel înregistrat din noiembrie 2014 până în prezent.

ROBOR la 3 luni este indicatorul principal în funcţie de care sunt calculate dobânzile variabile la creditele în lei.

Totodată, ROBOR la 6 luni, utilizat la calculul dobânzilor pentru credite ipotecare, a urcat vineri la 1,99%, cel mai mare nivel din 6 ianuarie 2015 până în prezent, în condiţiile în care joi a fost de 1,94%.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Apr. 2025
Euro (EUR)Euro4.9775
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3787
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3042
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8518
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.6339

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
energyexpo.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb