PIAŢA VALUTARĂ Euro a depăşit pragul de 3,70 lei

F.A
Ziarul BURSA #Bănci-Asigurări / 30 septembrie 2008

Moneda europeană se tranzacţiona la 3,6900 lei la cumpărare şi 3,6930 lei la vânzare în deschiderea şedinţei valutare de luni. Leul s-a depreciat rapid încă din primele ore ale zilei, rapiditatea scăderii fiind peste cea a celorlalte monede din regiune, potrivit dealerilor.

La mijlocul zilei tranzacţiile se derulau la 3,71 lei pentru un euro. Dealerii consideră că situaţia incertă de la nivel internaţional va determina investitorii să aibă în continuare o aversiune faţă de risc mai ridicată şi să nu intre pe monedele ţărilor emergente. Ultimele tranzacţii ale zilei s-au derulat la 3,7090 - 3,7160 lei pentru un euro.

Banca Naţională a României a anunţat, luni, un curs de referinţă valabil astăzi de 3,7028 lei pentru un euro, în creştere cu 0,02 lei faţă de şedinţa de vineri. Cursul oficial al dolarului a fost calculat luni de BNR la 2,5830 lei, în creştere cu 0,0576 lei faţă de vineri. Banca Naţională a mai anunţat, luni, un preţ de 72,9075 lei pentru un gram de aur, în creştere cu 2,3357 lei faţă de nivelul de vineri.

rominsolv.ro
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0884
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3642
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4799
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8646
Gram de aur (XAU)Gram de aur593.6640

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb