Raiffeisen Bank a atras 500 milioane lei printr-o emisiune de obligaţiuni

A.C.
Bănci-Asigurări / 7 mai 2014

Raiffeisen Bank a atras astăzi 500 milioane lei (112,7 milioane euro) printr-o ofertă în care a vândut obligaţiuni cu maturitate la 5 ani şi cu dobândă de 5,35% pe an, potrivit unui comunicat emis de bancă şi citat de surse din presă.

"Raiffeisen Bank România a închis anticipat astăzi la ora 17:00 emisiunea de obligaţiuni negarantate în lei, cu o scadenţă de cinci ani, cu o valoare nominală totală de 500 milioane lei, conform hotărârii adunării generale extraordinare a acţionarilor. Investitorii care au participat la subscrierea acestei emisiuni de obligaţiuni pe cinci ani primesc o dobândă de 5,35% pe an. Oferta a fost deschisă astăzi (miercuri - n.r.) la ora 9:00 şi a fost închisă anticipat câteva ore mai târziu, când subscrierile au depăşit suma maximă planificată. Emisiunea a fost plasată atât către investitori locali, cât şi către investitori internaţionali de către echipa de vânzări a băncii", se arată în comunicat.

Emisiunea de obligaţiuni a fost aprobată de acţionari la finalul lunii martie.

Raiffeisen Bank România a depus deja o cerere la Bursa de Valori Bucureşti pentru listarea obligaţiunilor, la fel cum a procedat şi cu emisiunea lansată anul trecut. Banca a atras în luna iulie a anului trecut 225 milioane lei, printr-o emisiune de obligaţiuni cu maturitate la trei ani şi cu dobândă fixă de 5,5% pe an, printr-un plasament privat adresat investitorilor care cumpără fiecare titluri de cel puţin echivalentul în lei a 100.000 de euro.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
transgaz.ro
rominsolv.ro
eset.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0937
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3629
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5139
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8478
Gram de aur (XAU)Gram de aur663.3213

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
Turul Dobrogei Ciclism
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb