"Bamesa" şi "Arcelor" deschid în ţara noastră un centru de servicii destinat produselor din oţel

Ziarul BURSA #Companii #Bunuri Industriale / 26 iulie 2006

Grupul spaniol Bamesa a încheiat un acord cu grupul siderurgic multinaţional Arcelor pentru a înfiinţa în ţara noastră un centru de servicii destinat produselor din oţel. Bamesa urmează să aibă o participaţie de 60% la viitoarea fabrică. Noul centru va fi amplasat la Topoloveni, la 20 kilometri de Piteşti.

Viitoarea investiţie este prognozată a atinge valoarea de 30 milioane euro până în anul 2008, iar capacitatea finală instalată a fabricii urmând să fie de 300.000 tone. Prima etapă a proiectului de construcţie a fost deja demarată pe o suprafaţă de teren de 130.000 metri pătraţi, urmând ca centrul de servicii să fie operaţional în prima jumătate a anului 2007. Pentru această primă fază a proiectului, Bamesa a avut sprijinul Agenţiei Române de Investiţii Străine (ARIS).

"Am colaborat foarte bine cu ARIS si cu autorităţile locale, în special domnul Botarcă, primarul oraşului Topoloveni, încă din faza de planificare a întregului proiect, autorităţile dovedindu-se un partener de încredere pentru proiectul de investiţie al companiei Bamesa", a declarat Gabriel Gahete, managerul general pentru România, citat de Rompres.

Bamesa efectuează activităţi de centru de servicii (SSC) destinate produselor de oţel în mai multe ţări precum: Spania, Portugalia, Franţa, Turcia, manifestând interes pentru Mexic şi, începând cu anul trecut, pentru România, urmând să atingă în 2006 o cifră de afaceri de aproximativ un miliard de euro.

Prin acest nou centru (SSC), Bamesa împreună cu Arcelor intenţionează să-şi întărească prezenţa în zona centrală şi de est a Europei.

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2581
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4926
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6230
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1369
Gram de aur (XAU)Gram de aur661.7120

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb