CNBC: Acţiunile Tesla scad cu opt procente în ciuda livrărilor peste aşteptări

A.M.
Companii / 3 iulie, 07:23

CNBC: Acţiunile Tesla scad cu opt procente în ciuda livrărilor peste aşteptări

Acţiunile producătorului american Tesla înregistrează o scădere de aproape 8% în şedinţa de tranzacţionare de joi, transmite CNBC.

Evoluţia negativă are loc în ciuda unui raport trimestrial favorabil, notează aceeaşi sursă. Volumul livrărilor de automobile depăşeşte estimările iniţiale ale analiştilor financiari, conform datelor oficiale.

Reacţia investitorilor arată îngrijorări persistente legate de perspectivele pe termen lung ale companiei, informează sursa citată.

Compania livrează 480.126 de vehicule în trimestrul al doilea şi produce 451.758 de unităţi, notează CNBC.

Analiştii anticipează un nivel mediu de 406.600 de livrări pentru această perioadă, transmite aceeaşi sursă.

Rezultatul final depăşeşte semnificativ prognozele pieţei, potrivit sursei menţionate. Livrările urcă cu 25% faţă de perioada similară a anului trecut, informează CNBC.

Avansul este de 34% în comparaţie cu primul trimestru din anul 2026, transmite aceeaşi sursă.

Modelele Model 3 şi Model Y totalizează 467.762 de unităţi din volumul total, notează CNBC.

Această cifră reprezintă aproximativ 97% din totalul maşinilor livrate, indică sursa citată. Investitorii vând în continuare titlurile producătorului auto pe piaţa bursieră, transmite CNBC.

Acesta este al treilea raport trimestrial consecutiv de livrări care aduce scăderi pe bursă, conform sursei menţionate.

Compania caută o revenire după doi ani consecutivi de scăderi ale vânzărilor anuale, notează CNBC.

Producătorul se confruntă cu reacţii negative faţă de poziţiile politice ale directorului general Elon Musk, informează aceeaşi sursă.

Eliminarea unui credit fiscal federal pentru vehicule electrice în Statele Unite afectează vânzările, transmite CNBC.

Concurenţa se intensifică din partea producătorilor chinezi BYD, Nio şi Xiaomi, conform sursei citate. Grupurile Hyundai şi Volkswagen cresc de asemenea presiunea pe piaţă, notează CNBC.

Tesla lansează versiuni mai accesibile pentru Model 3 şi Model Y, informează sursa citată.

Compania extinde sistemul Full Self-Driving pe pieţele europene pentru stimularea cererii, transmite CNBC.

Elon Musk accelerează producţia camionului electric Tesla Semi şi dezvoltarea robotului umanoid Optimus, notează aceeaşi sursă.

Divizia de energie instalează 13,5 GWh de sisteme de stocare, faţă de 9,6 GWh în perioada similară din anul trecut, conform CNBC.

Rezultatele financiare complete apar pe data de 22 iulie, transmite aceeaşi sursă.

Opinia Cititorului ( 5 )

  1. Cum poate fi stimulată cererea în Europa cu sistemul full-self driving?!? Așa zice comunicatul Tesla pentru acționarii gâscani.

    Full-self driving nu poate fi implementat și nu are nimeni nevoie de el. Deci, hai să stimulăm cererea cu el. :

    Modelele lansate în deceniul trecut, optimizate prin eliminarea manetelor de semnalizare.... sunt viitorul Tesla. Câțiva ani mai merg textele cu cererea stimulată de fsd. : 

    1. Cinci state din UE au aprobat deja FSD, pana la sfarsitul anului FSD este aprobat in UE:-)…dar voi mujicii sunteti tot in anul 1917 ca mentalitate si fara hidrocarburi mujice “ieftine” in 2026:-)…tot “elore”!

      Sunt câteva țări care au marcat rutier și parcelele de pe terenurile agricole pentru a fi recunoscute de către mega sistemul pentru persoane cu dizabilități.

      La primele accidente mortale, FSD trece în neființă exact în acele 5 țări. : 

      Din fericire în România nu te ajută nici lane assist pentru că benzile sunt separate de linii imaginare.

      Mergi și tu în Mujicia, ești la fel de propagandist. : 

      Neee, mujicia e pentru astia ca tine care au auzit de scoala:-)…Mai repede dispare mujicia decat sa “treaca in nefiinta FSD”:-). Pana in 2030 ramaneti astia “petrol heads” sa platiti triplu litrul de motorina si asigurarile auto:-)…E dovedit ca FSD e de 10 ori mai sigur decat cocalarii care se viseaza “soferi”:-)…tot “elore”:-)

    Zona crepusculară, în mai 2025 sunt înmatriculate 800 BEV byd, în iunie, Byd dispare din top 10 pentru că dealerii au înmatriculat, dar n-au vândut nimic.

    Raportările devin relevante doar din perspectivă anuală, Tesla, 2550 în 2024, 1115 în 2025.

    Manipulările mujice prostesc! : 

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2356
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5872
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6312
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1350
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.6628

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb