CNIPMMR a organizat Forum pentru discutarea Strategiei UE 2020

F. A.
Companii / 17 iulie 2012

Cu prilejul împlinirii a 20 de ani de activitate, Consiliul Naţional al Întreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR) a organizat, în data de 12 iulie, un Forum aniversar cu tema: "Situaţia actuală şi priorităţile sectorului de IMM-uri din România în contextul Strategiei UE 2020", arată un comunicat.

Cu aceasta ocazie membrii CNIPMMR au prezentat prioritatile sectorului de IMM-uri din Romania, membrii CNIPMMR solicitand o intalnire primului ministru pentru a prezenta asteptarile mediului de afaceri de la noul Guvern, si anume o politica pro-business cu masuri concrete.

Printre principalele prioritati prezentate de CNIPMMR au fost:

- Initierea unei noi Legi pentru intreprinderile mici si mijlocii, care sa asigure implementarea deplina la nivel national a Small Business Act (SBA);

- Imbunatatirea Codului fiscal, pentru asigurarea: eliminarii impozitului pe profitul reinvestit si reglementarea platii TVA la incasarea facturilor, prin punerea in aplicare a art. 66 din Directiva 112/2006/CE si valorificarea bunelor practici europene in domeniul din Marea Britanie, Suedia, Estonia si Slovenia, cu modificarea in regim de urgenta a Codului fiscal.

- Cresterea sumelor alocate programelor de infiintare si dezvoltare a intreprinderilor mici si mijlocii, cu alocarea prioritara a 300 milioane euro pentru sustinerea financiara a programului start-up in perioada 2012-2014;

- Adoptarea unui sistem de stimulare a recuperarii TVA-ului;

- Cresterea plafonului deducerii suplimentare la calculul impozitului pe profit pentru cheltuielile de cercetare - dezvoltare; reglementarea deductibilitatii totale a cheltuielilor cu investitii; deducerea suplimentara din baza impozabila a 50 % din totalul veniturilor obtinute din valorificarea brevetelor de inventie rezultate din activitatile de C-D derulate in regie proprie sau subcontractate;

- Relansarea procesului investitional;

- Imbunatatirea legislatiei privind achizitiile publice;

- Cresterea absorbtiei fondurilor structurale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

12 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0683
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3688
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3875
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8777
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.0966

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb