Daniel Tudor, ASF: "PAID ar putea fi listat la bursă"

F.A.
Bănci-Asigurări / 15 octombrie 2013

Societatea care emite asigurarea obligatorie a locuinţelor, PAID, ar putea fi listată la bursă, vizând creşterea capitalizării, a declarat, astăzi, Daniel Tudor, vicepreşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF).

"Voi propune acţionarilor atragerea de noi fonduri pentru o mai bună capitalizare a companiei şi, în acest context, nu exclud cotarea pe bursă a titlurilor asigurătorilor. Acest proces ar avea ca efect o vizibilitate mai bună a PAID România în rândul investitorilor străini", a afirmat Tudor, la un eveniment pe teme de specialitate, potrivit surselor de presă.

La finele lunii septembrie, portofoliul Pool-ului de Asigurare Împotriva Dezastrelor (PAID) număra aproximativ 426.000 de poliţe.

PAID a fost înfiinţată în septembrie 2009. Cei mai mari acţionari ai asigurătorului sunt Astra, Groupama şi Platinum, fiecare cu 15%. Generali România are o participaţie de 11%, iar ABC Asigurări, Carpatica Asig, Certasig, City Insurance, Credit Europe Asigurări, Euroins, Grawe România şi UNIQA România deţin câte 5,5% din acţiuni.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0920
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3312
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4410
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8138
Gram de aur (XAU)Gram de aur595.7096

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
novaplus.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb