Marfin Bank România ar putea fi preluată de fondul britanic de investiţii AnaCap

F. A.
Bănci-Asigurări / 3 mai 2013

Marfin Bank România ar putea fi preluată de fondul britanic de investiţii AnaCap

Marfin Bank România ar putea fi preluată de fondul britanic de investiţii AnaCap, care încearcă finalizarea tranzacţiei într-un timp foarte scurt, informează Mediafax.

"AnaCap" este un fond de private equity specializat pe investiţiile în sectorul financiar european, potrivit informaţiilor de pe site-ul fondului. Înfiinţat în 2005 la Londra, "AnaCap" consiliază investitori cu active de 1,7 miliarde euro, printre care "Goldman Sachs", "Allianz", "Honeywell" şi "Adams Street" şi co-investeşte alături de aceştia.

Cât despre activităţile din România, AnaCap nu este la prima încercare de a intra pe piaţa locală, de-a lungul timpului prospectând diverse instituţii de credit. Anul acesta, fondul de investiţii britanic a ajuns la negocieri avansate cu Bănca Carpatica, însă oferta depusă de britanici nu l-a convins pe lie Carabulea, principalul acţionar al băncii din Sibiu.

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb