Studiu EY România: Piaţa de fuziuni şi achiziţii din România depăşeşte şase miliarde de dolari

A.M.
Companii / 3 iulie, 11:45

Studiu EY România: Piaţa de fuziuni şi achiziţii din România depăşeşte şase miliarde de dolari

Valoarea totală a pieţei româneşti de fuziuni şi achiziţii a atins un nivel estimat de 6 miliarde de dolari în prima jumătate a anului 2026, potrivit unui comunicat de presă al EY România, remis redacţiei.

Indicatorul marchează o creştere de 49% faţă de primele şase luni ale anului trecut, informează sursa citată.

Tranzacţiile cu valoare comunicată oficial au totalizat 4 miliarde de dolari, transmite comunicatul menţionat.

Valoarea reprezintă cel mai ridicat nivel semestrial înregistrat pe plan autohton, notează aceeaşi sursă. Nivelul de transparenţă rămâne redus, iar valoarea financiară lipseşte din datele publice pentru 69% dintre operaţiuni, potrivit sursei menţionate.

„Piaţa românească de M&A a înregistrat o evoluţie solidă atât din perspectiva volumului, cât şi - mai ales - a valorii tranzacţiilor, care a atins un nivel record, susţinută de tranzacţii strategice de valoare ridicată”, a declarat Iulia Bratu, Head of Lead Advisory în cadrul EY România.

Investitorii au realizat un număr total de 143 de tranzacţii în primele şase luni, în creştere cu 3% pe bază anuală, transmite aceeaşi sursă.

Din totalul operaţiunilor, investitorii strategici deţin o pondere dominantă de 83%, informează comunicatul. Sponsorii financiari au generat 16% din volumul total, cu o valoare cumulată de 1,2 miliarde de dolari, notează aceeaşi sursă.

Tranzacţiile transfrontaliere au atras o activitate sporită, iar achiziţiile investitorilor străini au urcat cu 15% faţă de perioada similară din anul trecut, potrivit sursei menţionate.

„Numărul tranzacţiilor cu valoare comunicată de peste 100 milioane USD a atins, de asemenea, cel mai ridicat nivel din istorie, comparabil doar cu cel înregistrat în S1 2020. Activitatea domestică a rămas robustă, în pofida incertitudinilor politice locale accentuate, reflectând încrederea continuă a investitorilor în piaţa românească şi în potenţialul său pe termen lung”, a adăugat Iulia Bratu, transmite sursa citată.

Sectorul imobiliar, al construcţiilor şi ospitalităţii ocupă primul loc în clasament cu un număr de 34 de tranzacţii, informează raportul.

Domeniul producţiei avansate se situează pe poziţia a doua cu 25 de tranzacţii, notează sursa amintită.

Segmentul tehnologiei, media şi telecomunicaţiilor urmează în top prin 23 de operaţiuni, transmite aceeaşi sursă.

Energia şi utilităţile cumulează 18 proiecte pe fondul investiţiilor în zona regenerabilă, în timp ce sănătatea înregistrează 15 tranzacţii, potrivit comunicatului.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. da-ne și noua doua exemple fată, să vedem despre ce vorbim? cine fuzionează? supermarketuri ca cocos, săli de forță susținute de fonduri suverane și cabinete mici de dentisti care sunt fuzionati? imobiliar? adică afaceri cu lucruri care nu se vând? "industria ospitalității" în care nu primește mai nimeni ospitalitate și brandul Gambrinus a fost îngropat de achizitori?

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
SHE LEADS - Gala Excelenţei în Business
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

23 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2356
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5872
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6312
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1350
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.6628

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb