Un grup de acţionari ai Electroargeş propune nedistribuirea de dividende

E.D.
Piaţa de Capital / 9 aprilie 2014

În urma completării ordinii de zi a Adunării Generale Ordinare a Acţionarilor, un grup de acţionari cu o deţinere de peste 10% din societate propune nedistribuirea de dividende, potrivit unui comunicat transmis Bursei de Valori Bucureşti.

La solicitarea grupului format din mai multe companii din Judeţul Galaţi, ordinea de zi a AGOA a fost completată prin solicitarea repartizării integrale a profitului net din 2013 în rezerve legale şi alte rezerve.

Iniţial, conducerea societăţii propusese repartizarea sumei de 4.204.214,10 lei sub forma unui dividend brut pe acţiune de 0,052 lei, restul profitului urmând să fie repartizat pentru investiţii pentru dezvoltarea capacităţii de producţie.

Aşadar, în data de 26 aprilie, în cadrul convocării AGOA, acţionarii Electroargeş vor avea de ales între cele două propuneri, respectiv de repartizare a dividendelor sau de transfer al profitului în rezerve.

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

14 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0795
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3468
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4530
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8584
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.5238

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb