Uzina Dacia livrează un vehicul/minut

Monica Magureanu
Ziarul BURSA #Companii #Auto / 6 februarie 2008

Uzina Dacia de la Mioveni a trecut la o cadenţă de fabricaţie de 61,3 vehicule/oră începând din a doua jumătate a lunii ianuarie a acestui an, anunţă un comunicat al companiei, remis redacţiei. Astfel că, în prezent, la fiecare 52 de secunde, un vehicul iese de pe liniile de montaj ale uzinei Dacia. Din cele 1.300 de vehicule produse zilnic, 690 de vehicule sunt Logan berlină, 560 sunt Logan MCV şi 50, Logan VAN.

Pentru atingerea cadenţei actuale, "Dacia" a angajat în ultima perioadă aproape 900 de noi salariaţi numai în cadrul Uzinei Vehicule.

Actuala majorare de cadenţă va permite ca, în 2008, să se ajungă la o producţie totală de peste 310.000 de vehicule. În 2007, uzina de la Mioveni a produs 222.914 vehicule.

Alături de gama actuală, alcătuită din modelele Logan berlină, Logan MCV şi Logan VAN, două noi vehicule vor ieşi, în acest an, de pe liniile de asamblare ale uzinei Dacia. Este vorba despre Logan Pick-Up, prezentat în premieră mondială la Salonul Auto de la Bucureşti şi de un model bicorp, derivat din modelul Renault Sandero.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Noi. 2025
Euro (EUR)Euro5.0860
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4037
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4550
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7723
Gram de aur (XAU)Gram de aur567.2995

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
gustulitaliei.ro
immromania.eu
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb