ZIARUL BURSA

17 decembrie
Ediţia din 17.12.2025
Subevaluarea Aeroporturi Bucureşti deteriorează nemeritat imaginea ţării

VIDEO Subevaluarea Aeroporturi Bucureşti deteriorează nemeritat imaginea ţării

Piaţa de Capital / 17 decembrie

(Matej Rigelnik, preşedintele Comitetului Reprezentanţilor Acţionarilor Fondului Proprietatea, şi Florian Munteanu, membru al Comitetului, într-un interviu realizat de jurnalistul Radu Soviani - partea a II-a) 

Florian Munteanu: ”Statul ar putea să-şi finanţeze o parte din deficitul de resurse prin listarea Aeroportului Bucureşti la o valoare corectă”

Matej Rigelnik: ”Ne-am gândit la o consolidare a acţiunii FP, astfel încât Fondul să fie perceput ca un activ de o calitate superioară”

”Reducerea asimetriei informaţionale este unul dintre pilonii iniţiativei noastre pentru îmbunătăţirea guvernanţei corporative a Fondului Proprietatea”, conform preşedintelui Comitetului Reprezentanţilor FP

Fiat justitia et pereat mundus

Cornel CodiţăEditorial / 17 decembrie

Cornel Codiţă

Cîtă aroganţă, la unii! Iaca bunăoară, Ferdinand ăsta, Întîiul. Împărat al Sfîntului Imperiu Roman: ”Justiţie să fie, chiar dacă lumea ar fi să piară! Ce spui, soro! Care justiţie? A cui justiţie? Pe ce bază justiţie? Şi, care lume să piară? A celor care ”fac justiţia” sau a celor pe spinarea cărora ”se face justiţie”?

Reuters: Nasdaq face primii paşi pentru tranzacţionarea acţiunilor aproape non-stop

Reuters: Nasdaq face primii paşi pentru tranzacţionarea acţiunilor aproape non-stop

A.I.Companii / 17 decembrie

Nasdaq, una dintre cele mai mari burse din lume, care găzduieşte companii din sectorul tehnologic precum Nvidia, Apple şi Amazon, intenţionează să depună, la începutul săptămânii viitoare, documentaţia necesară la Comisia pentru Valori Mobiliare şi Burse din SUA (SEC) pentru a introduce tranzacţionarea aproape non-stop a acţiunilor, în încercarea de a valorifica cererea globală pentru acţiuni americane, scrie Reuters.

AnuntBursa.ro
ConstructiiBursa.ro
Evenimentele BURSA
Suplimentele BURSA
Macro Newsletter 17 Decembrie 2025

Macro Newsletter 17 Decembrie 2025

Macroeconomie / 17 decembrie

Producţia industrială din zona euro şi-a accelerat creşterea anuală în octombrie 2025, până la 2%, de la 1,2% în luna precedentă, pe fondul unei creşteri lunare de 0,8%, după o creştere de 0,2% în luna anterioară.

digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0920
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3312
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4410
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8138
Gram de aur (XAU)Gram de aur595.7096

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
novaplus.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo