Indicii Bursei de la Bucureşti au încheiat şedinţa de azi în creştere, cu până la 2% pentru indicele celor mai lichide zece titluri (BET), în contextul creşterilor puternice înregistrate de acţiunile bancare, după ce Finanţele s-au împrumutat cu circa un miliard de euro de la un consorţiu de bănci.
Lichiditatea pieţei de acţiuni a Bursei s-a cifrat azi la 11,97 milioane lei (2,83 milioane euro), cu 36% sub nivelul înregistrat în ziua precedentă, de 18,77 milioane lei.
Indicele BET, care arată evoluţia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a crescut cu 1,97%, până la 3.656,98 puncte, în timp ce indicele compozit, BET-C, a urcat cu 1,24%, până la 2.206,60 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societăţi de investiţii financiare (SIF), a câştigat 0,79%, până la 17.719,75 puncte, iar indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a crescut cu 2,14%, ajungând la 7.345,82 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a urcat cu 1,76%, până la 350,74 puncte, iar indicele BET-NG, care reflectă evoluţia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursă, a crescut cu doar 0,15%, până la 515,93 puncte.
















































