BVB BET-Fi a ajuns la cel mai ridicat nivel de la mijlocul anului 2008

VLAD DOBREA
Ziarul BURSA #Piaţa de Capital #Jurnal Bursier / 28 noiembrie 2019

BET-Fi a ajuns la cel mai ridicat nivel de la mijlocul anului 2008

Lichiditatea înregistrată în şedinţa de tranzacţionare de ieri de la BVB a fost de aproximativ 56 milioane de lei, în scădere faţă de şedinţa anterioară, atunci când a fost înregistrată o lichiditate de 116 milioane de lei.

Votul de astăzi din Camera Deputaţilor privind printre altele eliminarea pragului la SIF-uri, a generat creşteri semnificative ale acestora, iar indicele BET-FI a ajuns la 47.136,19, cel mai ridicat nivel de la mijlocul anului 2008.

Anca Păltineanu, analist de inves-tiţii în cadrul Tradeville, ne-a trans-mis: " Astăzi (n.r. ieri), indicii Bursei de Valori Bucureşti au avut o evoluţie pozitivă, asemănătoarea cu cea înregistrată pe principalele burse europene. Indicele BET a câştigat 0,80% faţă de şedinţa anterioară, în timp ce restul indicilor au variat între +0,77% (BETPlus, NET-NG) şi +3,11% (BET-FI). Avansul înregis-trat de indicele BET-FI s-a datorat evoluţiei pozitive a cotaţiilor SIF-urilor, care au închis şedinţa în intervalul +2,16% (SIF1) şi până la +4,64% (SIF2). Valoarea totală zilnică a tranzacţiilor a fost de 11,7 milioane de euro, depăşind media zilnică de 9,44 milioane de euro înregis-trată de la începutul anului. Cel mai mare avans pe segmentul principal l-au înregistrat acţiunile SIF Moldova (SIF2, +4,64%), pe fondul tranzacţionării unui volum cu mult peste media ultimelor şase luni. Din cadrul indicelui BET, cea mai bună evoluţie a zilei a fost înregistrată de acţiunile BRD - Groupe Societe Generale (BRD), cu +2,00%, pe fondul tranzacţionării unui volum peste media ultimelor şase luni. Cea mai mare scădere pe piaţa reglementată au înregistrat-o astăzi (nr. ieri) acţiunile Eletroputere (EPT), cu -5,56%, având un volum sub media ultimelor şase luni. Din cadrul indicelui BET, cea mai slabă evoluţie a zilei au marcat-o titlurile Alro (ALR, -1,40%), pe fondul unui volum de acţiuni aflat peste media tranzacţionată în ultimele şase luni pentru acest simbol".

În piaţa "regular", topul lichidităţii a fost condus de titlurile Romgaz (SNG), care au înregistrat transferuri în valoare de 11,27 milioane de lei, ultima cotaţie a emitentului fiind de 37,9 lei/unitate, în creştere cu 0,93%.

Locul al doilea în acest clasament a fost BRD, care a încheiat şedinţa de tranzacţionare la preţul unitar de 15,3 lei/titlu, în creştere cu 2,00%, valoarea tranzacţionată însumând 8,55 milioane de lei.

Acţiunile Banca Transilvania (TLV) au terminat ziua bursieră la preţul unitar de 2,565 lei/acţiune, în apreciere cu 0,98% pe fondul unei valori transferate de 7,13 milioane de lei.

Locul al patrulea în acest top a fost ocupat de Fondul Proprietatea (FP), care au încheiat şedinţa de tranzacţionare la preţul de 1,18 lei/titlu, în urcare cu 0,43%, în contextul unui rulaj de 2,49 milioane de lei.

Prin piaţa "deal" au fost consemnate şapte tranzacţii. Cea mai importantă dintre acestea a fost încheiată cu titlurile TLV la preţul unitar de 2,555 lei/unitate, în creştere cu 0,59% faţă de preţul de referinţă din piaţa "regular", pe fondul unui rulaj de 3,35 milioane de lei. A mai fost încheiată o tranzacţie cu titlurile SNP, la preţul unitar de 0,4395 lei/acţiune în apreciere cu 0,57% faţă de preţul de referinţă din piaţa "regular", în valoare de 2,65 milioane de lei.

O altă tranzacţie a fost încheiată cu titlurile BRD care au înregistrat trans-feruri în valoare de 1,84 milioane de lei, ultima cotaţie a emitentului fiind de 15,32 lei/acţiune, în creştere cu 2,13%. A patra tranzacţie "deal" a fost încheiată cu titlurile SNG la preţul unitar de 37,8 lei/unitate, în creştere cu 0,67%, pe fondul unui rulaj de 1,66 milioane de lei. O altă tranzacţie a fost încheiată de TGN la o valoare de 1,25 milioane de lei, la preţul de referinţă de 369 lei/unitate, în creştere cu 0,54%.

A mai fost încheiată o tranzacţie cu titlurile EL la preţul de referinţă de 11,1 lei/acţiune, în creştere cu 0,45%, pe fondul unui rulaj de 0,88 milioane de lei. Ultima tranzacţie a fost încheiată de TEL, ultima cotaţie a emitentului fiind de 20 lei/acţiune, pe fondul unui rulaj de 0,42 milioane de lei.

Indicele BET, al celor mai lichide şaisprezece acţiuni, se afla în creştere cu 0,80%. Indicele BET-XT, ce include în structura sa cele mai tranzacţionate 25 de titluri de la bursa noastră s-a apreciat cu 1,28%.

Topul celor mai mari creşteri

1. "SIF Moldova" (SIF2): +4,64%

2. "SIF Oltenia" (SIF5): +4,53%

3."SIF Muntenia" (SIF4): +3,81%

4. "SIF Transilvania" (SIF3) +3,76%

5. "SIF Banat Crişana" (SIF1): +3,60%

-----------------------------------------------------

Topul celor mai mari scăderi

1. "Electroputere" (EPT): -5,56%

2. "AAGES"(AAG): -2,78%

3. "Rompetrol Rafinare" (RRC): -2,13%

4. "Casa de Bucovina-Club de Munte" (BCM): -1,92%

5. "Dafora" (DAFR): -1,92%

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

04 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0600
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2961
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4155
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8673
Gram de aur (XAU)Gram de aur460.7924

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb