15 iunie 2016

* ACTUALIZARE 20:51 Meciul se încheie la egalitate, niciuna dintre cele două echipe nereușind să mai înscrie până la final. România - Elveția 1-1

* ACTUALIZARE 20:14 Elvețienii egalează prin Mehmedi, în minutul 57. România - Elveția 1-1

* ACTUALIZARE 19:47 Prima repriză s-a încheiat; România - Elveția 1-0, la pauză

* ACTUALIZARE 19:20 Echipa noastră deschide scorul, dintr-un penalty executat de Bogdan Stancu, în minutul 18....

Faimoșii "hooligans" englezi nu puteau rata ocazia să bea în neștire, prilejul de a urla, sparge, provoca și violenta Fiesta, Carnavalul, Festivalul, Războiul Campionatului European de Fotbal în atmosfera aceea, cu tunete și fulgere, inundații, containere de gunoi exalând miasmele putriede ale Occidentului încolțit de grevele gunoierilor, companiilor de aviație și metrourilor, cu jandarmii înarmați până-n dinți, sporind efectul cafeinei ingerate în pitoreștile cafenele pariziene.

Iar jandarmii și-au facut datoria cu voluptate, nu doar cu vîrf, ci și îndesat, presărînd...

Partida de astăzi cu Elveția reprezintă o adevărată finală a grupei în lupta pentru...locul 2. Tensiunea înaintea disputei este enormă, tricolorii au neapărată nevoie de victorie, pentru a juca mai relaxat la ultimul meci, cu Albania, în timp ce adversarii vizează un egal, care le-ar asigura prezența în optimi. Lăudați după prestația curajoasă din meciul de debut, elevii lui Anghel Iordănescu speră să repete prestația bună, dar de data aceasta să fie mai puțin ghinioniști și acest lucru să se vadă și pe tabela de marcaj.

Cu siguranță registrul tactic va fi schimbat de către...

Austria a reușit să-și rezolve europeanul în doar 90 de minute. Cu puțină atenție, nimeni nu are cum să-i ia locul 4 în grupă. Concurența e mare, dar după ce te bate Ungaria cu 2-0 și mai faci rost și de un om suspendat, iar celelalte echipe fac egal între ele, ai prima șansă. Cu mai mulți austrieci get-beget cu "ovic" la finalul numelui, naționala lui Koller ne-a demonstrat că distanța între statisticile triumfaliste din preliminarii și realitatea crudă de la turneul final e uriașă. Arnautovic, a reușit cu multă grație, încercând să-l imite pe Ibrahimovic, să creeze o caricatură fotbalistică demnă de o soartă mai bună....