Inspecţia Muncii: Peste 500 de persoane, depistate fără contracte individuale de muncă

F.A.
Companii / 8 august 2013

Inspecţia Muncii a desfăşurat, în perioada 29 iulie - 02 august, acţiuni de control în urma cărora s-au aplicat amenzi în valoare totală de 2,72 milioane de lei, potrivit unui comunicat de presă.

De asemenea, inspectorii au descoperit 506 persoane care lucrau fără forme legale, dintre care 186 erau din judeţul Bihor.

În domeniul relaţiilor de muncă, s-au efectuat 1.512 controale şi s-au aplicat amenzi în valoare de 2,24 milioane de lei. Pentru munca la negru valoarea amenzilor a fost de 1,53 milioane de lei.

Conform sursei citate, pentru primirea la muncă a mai mult de cinci persoane fără forme legale de angajare au fost înaintate zece propuneri de cercetare penală. Pentru 175 de persoane fizice s-au aplicat sancţiuni contravenţionale pentru că au acceptat să muncească fără a avea încheiate contracte individuale de muncă. Dintre acestea 118 sancţiuni au fost aplicate în judeţul Bihor.

În aceeaşi perioadă, în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost efectuate 1.512 controale şi s-au aplicat amenzi în valoare de 474.000 de lei. Au fost sancţionaţi 868 de angajatori. La doi dintre aceştia s-a dispus oprirea din funcţiune a echipamentelor de muncă pentru că exista pericol iminent de accidentare, iar pentru trei angajatori s-a dispus sistarea activităţii până la remedierea deficienţelor. La angajatorii controlaţi au fost constatate 1.498 deficienţe în legătură cu care s-au dispus 1.515 măsuri de remediere, se mai arată în comunicat.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
cosmopharm.eu
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iul. 2026
Euro (EUR)Euro5.2374
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5761
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6990
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1117
Gram de aur (XAU)Gram de aur613.8270

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb