Peste 4 din 10 români îşi doresc să achite proprietarului mai puţin de 300 de euro lunar pentru chirie, însă preţurile reale sunt mult mai ridicate în marile oraşe, arată un sondaj realizat de Imobiliare.ro.
Chiriaşii preferă în special garsonierele şi apartamentele cu două camere, acestea fiind considerate cele mai versatile locuinţe - atractive atât pentru studenţi, cât şi pentru tinerii aflaţi la început de drum. Totuşi, decalajul dintre aşteptări şi realitatea pieţei este semnificativ: dacă 44% dintre chiriaşi şi-ar dori chirii sub 300 de euro, în Bucureşti şi Cluj-Napoca, cele mai scumpe pieţe, nivelul mediu este de 400, respectiv 440 de euro pentru o garsonieră.
Pentru apartamentele cu două camere, chiria medie urcă la 619 euro în Capitală şi la 600 de euro în Cluj-Napoca, în timp ce în Sibiu sau Oradea costurile încep de la 420-430 euro. „Avem un decalaj semnificativ între aşteptările chiriaşilor şi realitatea pieţei, ceea ce duce inevitabil la frustrări şi la un proces ineficient de căutare”, a explicat Daniel Crainic, director de marketing Imobiliare.ro.
Sondajul arată că aproape 60% dintre chiriaşi nu consideră vechimea locuinţei relevantă, cât timp preţul este accesibil. Totuşi, cei care au o preferinţă aleg, în proporţie mai mare, locuinţele noi, datorită confortului şi dotărilor moderne.
Un alt aspect important este relaţia contractuală: 54% dintre respondenţi spun că nu ar închiria o locuinţă fără contract, însă există încă 8% care ar accepta să renunţe la document pentru a plăti mai puţin.
La nivel naţional, cele mai multe apartamente de închiriat sunt disponibile în Bucureşti, Cluj-Napoca, Timişoara şi Iaşi. Oferta este în scădere faţă de anii trecuţi, dar ponderea locuinţelor noi în totalul pieţei creşte, reprezentând aproape jumătate din stocul disponibil.
Opinia Cititorului