Netanyahu amână evacuarea coloniştilor din Cisiordania

Vlad F. Dumea
Internaţional / 3 aprilie 2012

Primul-ministru israelian, Benjamin Netanyahu, a anulat evacuarea plănuită astăzi a coloniştilor evrei dintr-o clădire aflată într-un oraş din Cisiordania, care este punctul maxim al tensiunilor cu palestinienii, informează Reuters.

Aproximativ 20 de colonişti s-au mutat în clădirea Hebron joia trecută, încercând să mărească aşezământul a 500 de familii în mijlocul unui oraş biblic, populat de palestinieni, care-i văd pe israelieni drept clandestini.

Coloniştii afirmă că au cumpărat imobilul de 2 nivele de la proprietarul său palestinian. Acest fapt este disputat de către poliţia palestiniană.

"Primul-ministru a cerut ministrului Apărării să ofere coloniştilor din clădire timp să le permită să urmărească căi legale", a declarat un oficial israelian.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0708
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3213
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4251
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8168
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.9428

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb