Preşedintele unei companii chineze care dezvoltă jocurilor online a fost de acord să plătească 2.345.678 de dolari pentru tradiţionalul prânz privat cu investitorul miliardar Warren Buffet, în urma unei licitaţii caritabile, informează Reuters.
Fundaţia Glide a organizat a şaisprezecea licitaţie caritabilă, pentru a oferi hrană, asistenţă medicală şi alte servicii celor săraci sau celor fără adăpost.
Fundaţia Glide a declarat că Zhu Ye, preşedintele companiei din Beijing Dalian Zeus Entertainment, a oferit, în acest an, suma cea mai mare, pe site-ul eBay, după cinci zile de licitaţii.
Suma record pentru un prânz privat cu Warren Buffett a fost licitată la 3.456.789 de dolari, în anul 2012, de către o persoană anonimă.
Câştigătorul licitaţiei poate invita până la şapte prieteni pentru a lua masa cu Buffett la Smith & Wollensky din Manhattan. Buffett va discuta despre orice, mai puţin despre achiziţiile sau vânzările pe care le-a făcut.
Pe parcursul celor 16 ani, de când se organizează licitaţia pentru prânzul cu miliardarul Buffett, Fundaţia Glide a strâns peste 20 de milioane de dolari, iar în acest an doar opt persoane au depus ofertă.
Averea lui Warren Buffett este în valoare de 69,2 miliarde de dolari şi se află pe locul patru în topul celor mai bogaţi oameni din lume, precizează Forbes, citată de Reuters.