Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a declarat că anunţul privind moartea ayatollahului Ali Khamenei marchează un moment de cotitură, subliniind că România susţine dreptul cetăţenilor iranieni de a-şi decide viitorul, de a trăi în libertate şi în siguranţă, relatează Agerpres.
Într-un mesaj publicat duminică pe platforma X, aceasta a avertizat că, în lipsa unei predictibilităţi garantate de respectarea dreptului internaţional, inclusiv a normelor privind neproliferarea, există riscul accentuării violenţei în Orientul Mijlociu, menţionează sursa.
Ea a subliniat că este esenţială cooperarea internaţională pentru detensionarea situaţiei, mai ales în contextul reuniunii în curs a Consiliul de Securitate al ONU. Potrivit acesteia, menţinerea păcii şi securităţii regionale trebuie să rămână o prioritate, iar statele implicate în acţiuni militare au obligaţia de a proteja populaţia civilă, transmite Agerpres.
Oana Ţoiu a precizat că a purtat discuţii detaliate cu ambasadorii României din regiune pentru a evalua situaţia din teren şi a avut consultări cu omologi europeni şi regionali privind evoluţiile recente, notează sursa citată.
Ministrul a exprimat solidaritatea României cu Qatar, Kuwait, United Arab Emirates, Bahrain şi Saudi Arabia, condamnând ferm atacurile cu drone şi rachete atribuite Iranului asupra acestor state.
Ea a reamintit că, în ultimele luni, UE a adoptat sancţiuni suplimentare împotriva regimului de la Teheran şi a inclus Garda Revoluţionară Iraniană pe lista organizaţiilor teroriste, invocând atât reprimarea internă, cât şi încălcarea angajamentelor privind programul nuclear. Totodată, a menţionat implicarea Iranului în furnizarea de tehnologie pentru dronele utilizate de Rusia în războiul din Ucraina, potrivit Agerpres.
Şefa diplomaţiei române a anunţat că va participa la reuniunea extraordinară a Consiliul Afaceri Externe, unde vor fi discutate măsuri pentru protejarea cetăţenilor europeni aflaţi în regiune şi iniţiative diplomatice menite să prevină extinderea conflictului, precizează Agerpres.















































1. Mda
(mesaj trimis de Oarecare în data de 01.03.2026, 14:13)
Trebuia să se bage în seamă și această larvă useristă oengistă. Acum Bibi și Trump sunt liniștiți că fermecătoarea le-a dat notă de trecere. Iranienii vor scanda la Teheran: Toiu e cu noi!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 01.03.2026, 14:40)
Țoiu , iranienii si pana acum si-au ales viitorul , ei l-au alungat pe trantorul de șah si si-au ales viitorul cum au vrut ei .
3. OPINIE
(mesaj trimis de BUREBISTA în data de 01.03.2026, 14:44)
Cu tot respectul d-na MINISTRU, ramaneti in umbra, nu iesiti in fata, un diplomat de top este mai rezervat si sincer va este mai bine asa!
Referitor la persoana care v-a jignit in comentariul de mai sus nu am ce sa spun, nu a dat dovada de bun simt si nu poate jigni mai ales o persoana publica.