Directorul general al Amazon, Andy Jassy, a semnalat oficialilor administraţiei americane preocupări legate de riscurile de securitate ale celor mai avansate modele de inteligenţă artificială ale startup-ului Anthropic, conform News.ro.
Aceste discuţii au avut loc chiar înaintea unei decizii guvernamentale prin care compania Anthropic a blocat accesul global la cele mai noi versiuni ale sale, pe baza datelor publicate de News.ro. Administraţia din Statele Unite a impus restricţii din motive de securitate naţională, deoarece modelul Fable 5 prezenta o vulnerabilitate cibernetică prin care terţi puteau identifica breşe informatice, potrivit News.ro.
În urma acestor ordine restrictive, Anthropic a retras de la utilizare modelele Fable 5 şi Mythos 5 pentru cetăţenii străini, însă ulterior a extins măsura la nivel mondial, după cum indică News.ro. Deşi Amazon nu a confirmat oficial dialogul cu autorităţile, reprezentanţii săi au precizat că firma oferă frecvent consultanţă pe teme de securitate din postura de furnizor major de servicii cloud, potrivit sursei citate. Decizia Casei Albe a generat controverse în mediul de cercetare, deoarece blocajul afectează inclusiv specialiştii din statele aliate care colaborează la dezvoltarea acestor tehnologii, pe baza aceleaşi surse.





















































Opinia Cititorului