Alianţa pentru Unirea Românilor a votat pentru menţinerea în funcţiune a capacităţilor de producţie a energiei pe cărbune şi pentru extinderea perioadei de funcţionare a acestora, considerând că securitatea energetică a României nu poate fi sacrificată în numele unor obiective asumate prin PNRR care s-au dovedit nerealiste şi păguboase, potrivit unui comunicat al AUR.
Senatorul AUR Andrei Dîrlău a declarat că AUR avertizează încă din 2021 asupra consecinţelor politicilor energetice promovate la nivel european şi asumate de guvernele succesive, iar PNRR-ul este un „ajutor de înmormântare” pentru România, iar Green Deal-ul este o politică greşită care s-a confirmat în fiecare zi, a transmis sursa citată.
Parlamentarul AUR a criticat refuzul Guvernului Bolojan de a renegocia termenul stabilit prin PNRR pentru închiderea capacităţilor pe cărbune şi a avertizat că România riscă să îşi vulnerabilizeze propriul sistem energetic, afirmând că această închidere trebuie amânată, iar criza energetică este extrem de gravă, a precizat Dîrlău.
Senatorul AUR a acuzat coaliţia PSD-PNL-USR-UDMR de ipocrizie, susţinând că actualul proiect de lege încearcă să ascundă faptul că închiderea capacităţilor energetice pe cărbune a fost o decizie greşită, iar capacităţile pe cărbune trebuiau menţinute în funcţiune, deoarece Europa contribuie într-o măsură redusă la emisiile globale, iar alte continente nu îşi închid capacităţile energetice din cauza „nebuniei verzi”, a încheiat AUR.


















































Opinia Cititorului