Belgia a atras 2,58 miliarde de euro prin certificate de trezorerie, nivel apropiat de pragul minim al intervalului ţintit de 2,5-3 miliarde de euro, în condiţiile creşterii randamentului, potrivit Bloomberg.
Trezoreria Belgiei a vândut 1,64 miliarde de euro prin titluri la trei luni, la un randament de 0,506%, în creştere comparativ cu nivelul de 0,429% înregistat la ultima licitaţie similară. Cererea pentru aceste certificate a fost de 2,7 ori mai mare decât oferta.
Totodată, investitorii au cumpărat certificate cu scadenţă la şase luni în valoare de 940 milioane de euro, la un randament mediu de 0,71%, faţă de 0,364% la licitaţia din 3 ianuarie. În acest caz, oferta a fost supra-subscrisă de 4,02 ori.

















































