Peste 25.000 de vizitatori unici au participat la cea de-a şaptea ediţie a târgului Chocolate Saga, singurul eveniment din România dedicat exclusiv ciocolatei, desfăşurat la Biblioteca Naţională a României între 24 şi 26 octombrie, potrivit unui comunicat transmis redacţiei.
Ediţia din Bucureşti a stabilit recorduri de public şi vânzări, cu peste 2 milioane de lei încasaţi din produse artizanale şi alte 2 milioane de lei în degustări gratuite, depăşind semnificativ ediţiile anterioare. Târgul a reunit peste 60 de expozanţi din România şi Europa de Est, 5.000 de produse artizanale, 20 de experienţe artistice şi culturale şi 14 demonstraţii live de bean-to-bar, chocolate pairing, artă a pralinelor şi degustare profesională de ciocolată.
Conceptul ediţiei a transformat Chocolate Saga într-un festival multisenzorial, în care gustul, mirosul, imaginea şi muzica s-au împletit într-o experienţă unică. Vizitatorii s-au bucurat de spectacole de musical inspirate de poveştile deserturilor, picturi pe faţă şi caricaturi live, parfumuri de nişă cu note de ciocolată semnate Meus Art Perfumery Bucharest şi o expoziţie interactivă despre istoria ciocolatei - de la boaba de cacao la produsul finit.
„În sfârşit se văd roadele muncii noastre din ultimii doi ani. România are loc pentru un eveniment dedicat ciocolatei artizanale la standarde internaţionale. Am reuşit, în şapte ediţii, să aducem această nişă mai aproape de publicul larg, să educăm gustul şi să construim o comunitate. A fost pentru prima dată când am putut spune că am avut un eveniment complet - de la public şi expozanţi, până la locaţie”, a declarat Adina Istrate, organizator Chocolate Saga.
Co-organizatoarea Andreea Ilina a adăugat: „După trei ani împreună cu ciocolatierii din România, suntem impresionaţi de creativitatea şi de măiestria lor. Ne bucură faptul că tot mai multe familii şi copii descoperă ciocolata artizanală şi chiar Biblioteca Naţională, pentru prima dată.”
Premiul publicului a fost câştigat de brandul românesc Kestar, producător de ciocolată bean-to-bar, care a cucerit vizitatorii prin calitatea produselor şi prin poveştile din spatele fiecărei tablete. „Chocolate Saga este locul unde ne-am născut ca brand, acum un an. Publicul din Bucureşti a fost extraordinar - atent, curios şi deschis către gusturi autentice. Suntem onoraţi de recunoaştere şi promitem ca la Iaşi să venim cu noi creaţii inspirate din aromele iernii”, a spus Octavian Petruţ, fondatorul Kestar.
Evenimentul a beneficiat de sprijinul partenerilor tradiţionali Aqua Carpatica şi Domeniile Sâmbureşti. „Am realizat la ediţiile din Cluj şi Bucureşti un pairing de ciocolată şi vin care s-a dovedit o asociere fabuloasă. Aşteptăm cu nerăbdare ediţia de la Iaşi, din inima vinului românesc”, a precizat somelierul Ionel Bârşan, reprezentant al Domeniilor Sâmbureşti.
Biblioteca Naţională, aflată la prima colaborare cu evenimentul, a fost una dintre surprizele ediţiei, oferind un cadru modern, luminos şi elegant, potrivit unui eveniment premium. Publicul a descoperit astfel nu doar ciocolata artizanală, ci şi un spaţiu cultural integrat experienţei gastronomice.
Următoarea ediţie, Chocolate Saga Christmas Edition, va avea loc între 14 şi 16 noiembrie la Palas Mall Iaşi, într-un format dedicat aromelor de iarnă, designului festiv şi experienţelor gourmet. „Ne vom întoarce cu un atelier dedicat artei parfumurilor, pentru a arăta cum putem transpune aroma ciocolatei pe piele şi cum se pot crea combinaţii olfactive inspirate”, a anunţat Carmen Bănăţeanu, fondator Meus Art Perfumery Bucharest.




















































Opinia Cititorului