Companiile americane se pregătesc să ceară rambursarea tarifelor de urgenţă impuse de preşedintele Donald Trump, după ce Curtea Supremă a SUA a decis că acestea sunt ilegale, valoarea totală depăşind 130 de miliarde de dolari, potrivit Financial Times.
Camera de Comerţ a SUA şi Federaţia Naţională a Comercianţilor cu Amănuntul s-au numărat printre grupurile industriale care au solicitat imediat rambursarea miliardelor de dolari în taxe plătite de la intrarea în vigoare a tarifelor lui Trump anul trecut, precizează sursa menţionată.
Curtea Supremă a decis, cu 6 voturi la 3, că preşedintele şi-a depăşit autoritatea în utilizarea Legii privind puterile economice de urgenţă internaţionale pentru a impune noi tarife asupra a zeci de ţări, explică publicaţia.
Decizia nu a stabilit criterii privind dreptul la rambursări sau modul în care acestea ar trebui acordate, lăsând aceste aspecte în responsabilitatea unei instanţe inferioare, evidenţiază Financial Times.
Vineri, Trump a declarat că este „o nebunie” faptul că Curtea Supremă nu a abordat problema dacă administraţia trebuie să emită rambursări pentru plăţile tarifare pe baza hotărârii, aminteşte publicaţia. „Nu s-a discutat. Vom ajunge să fim în instanţă în următorii cinci ani”, conform sursei precizate.
Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a repetat remarca lui Trump, indicând că este puţin probabil ca rambursările să fie plătite în curând, relatează sursa menţionată.
„Am impresia că acest proces se va prelungi săptămâni, luni, ani”, a declarat Bessent la un eveniment din Dallas, Texas, potrivit sursei citate şi a adăugat: „Am sentimentul că poporul american nu va vedea acest lucru”.
Cu toate acestea, grupurile de afaceri care reprezintă companii mari şi mici din întreaga ţară au solicitat imediat un proces rapid de rambursare, evidenţiază Financial Times.
NRF, care reprezintă giganţi din comerţul cu amănuntul, precum Walmart, precum şi proprietari de magazine independente, a îndemnat instanţele să „asigure un proces fără probleme pentru rambursarea tarifelor către importatorii americani. Rambursările vor servi ca un impuls economic şi vor permite companiilor să reinvestească în operaţiunile lor, în angajaţii lor şi în clienţii lor”, conform publicaţiei.
Camera de Comerţ a apreciat hotărârea şi a făcut apel la membrii săi mai mici pentru a solicita rambursarea taxelor, menţionează sursa citată.
Neil Bradley, directorul de politici al grupului, a declarat: „Rambursarea rapidă a tarifelor nepermise va fi semnificativă pentru cei peste 200.000 de importatori mici din această ţară şi va contribui la susţinerea unei creşteri economice mai puternice în acest an”, potrivit Financial Times.
Sursa precizată adaugă că Dan Anthony, director executiv al We Pay the Tariffs, o coaliţie de întreprinderi mici care se opune taxelor, a declarat că este „imperativ ca aceşti bani să fie rambursaţi fără unele dintre aceste proceduri împovărătoare”.
American Apparel & Footwear Association, un grup comercial care reprezintă companii de îmbrăcăminte şi încălţăminte, inclusiv Ralph Lauren şi American Eagle Outfitters, a declarat că decizia impune rambursări, specifică publicaţia.
Aceasta a solicitat agenţiei vamale şi de protecţie a frontierelor să „acţioneze rapid şi să ofere îndrumări clare întreprinderilor americane cu privire la modul de obţinere a rambursărilor pentru tarifele percepute în mod ilegal. Procesul de rambursare recent modernizat şi complet electronic al CBP ar trebui să contribuie la accelerarea acestui efort”, conform sursei amintite.
Potrivit Financial Times, analiştii au avertizat însă că ar putea dura ani de zile până când guvernul va restitui fondurile întreprinderilor şi au afirmat că procesul va fi „tratat de la caz la caz”, ceea ce înseamnă că nu toate companiile vor primi neapărat banii înapoi.
„Orice rambursări vor sosi treptat”, a declarat Shannon Grein de la Wells Fargo. „Se preconizează că plăţile vor sosi treptat, pe parcursul a câteva luni, dacă nu chiar ani, şi ar trebui să fie livrate direct importatorilor care au plătit iniţial tarifele”, menţionează sursa citată.
Datele CBP care acoperă perioada până la jumătatea lunii decembrie arată că s-au colectat 133,5 miliarde de dolari din veniturile tarifare generate de măsurile IEEPA, evidenţiază publicaţia.
Academicienii şi economiştii de pe Wall Street au afirmat că cifra finală ar putea fi semnificativ mai mare, relatează Financial Times. Budget Lab de la Yale a estimat că în 2025 s-au colectat 142 de miliarde de dolari din tarifele legate de IEEPA, conform publicaţiei. JPMorgan a estimat că suma totală până în prezent ar putea ajunge la 200 de miliarde de dolari, adaugă sursa menţionată.
Cercetări recente efectuate de Rezerva Federală din New York şi de grupul de reflecţie german Kiel Institute au indicat că întreprinderile şi consumatorii americani au plătit cel puţin 90% din costul tarifelor, evidenţiază Financial Times.
Majoritatea tarifelor reciproce impuse de Trump au intrat în vigoare pe 7 august, la patru luni după ce preşedintele a invocat IEEPA la începutul lunii aprilie, explică sursa amintită.
Casa Albă a utilizat, de asemenea, IEEPA pentru a impune tarife de până la 125% asupra Chinei în aprilie anul trecut, care ulterior au scăzut la 10%, precum şi taxe asupra Canadei şi Mexicului pentru rolul pe care acestea l-ar fi jucat în comerţul cu fentanil, mai adaugă publicaţia.
Conform Financial Times, majoritatea marilor companii americane nu s-au alăturat litigiului care contestă tarifele de urgenţă impuse de Trump, însă retailerul de depozite Costco Wholesale a intentat un proces în noiembrie pentru a obţine o rambursare în cazul în care tarifele ar fi fost anulate. Costco nu a răspuns imediat la solicitarea de comentarii, mai precizează sursa citată.


















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 21.02.2026, 19:33)
or sa iasa la iveala abuzurile si coruptia