Prim-ministrul Qatarului, şeicul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, a vizitat joi Teheranul şi a purtat discuţii cu ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, în cadrul primei vizite qatareze la nivel înalt la Teheran de la începutul războiului, pe 28 februarie, potrivit Euronews.
Discuţiile s-au concentrat pe eforturile de reducere a tensiunilor şi de creare a condiţiilor pentru un dialog reluat între Iran şi SUA, cei doi oficiali au discutat, de asemenea, despre un plan etapizat propus pentru Strâmtoarea Hormuz, inclusiv un coridor maritim temporar şi un proiect comun de eliminare a minelor de pe calea navigabilă, informează sursa citată.
Şeicul Mohammed a subliniat necesitatea respectării suveranităţii ţărilor vecine şi a libertăţii de navigaţie şi a cerut eforturi diplomatice pentru a continua rezolvarea diferenţelor prin dialog, iar Araghchi a mulţumit Qatarului pentru eforturile sale de mediere şi pentru sprijinul continuu pentru dialog, potrivit publicaţiei.
Vizita are loc la aproape şase luni de la începutul războiului, în condiţiile în care luptele directe au fost în mare parte întrerupte, dar nu se întrevede nicio realizare diplomatică, conform sursei citate.
Qatar, aliat al SUA care găzduieşte baza aeriană Al Udeid şi împarte cel mai mare zăcământ de gaze din lume cu Iranul, a jucat un rol cheie ca mediator între Washington şi Teheran, conform sursei.
Războiul şi perturbările transporturilor maritime au avut un cost ridicat. Datele din industrie arată că Qatar a exportat doar 18 încărcături de GNL în ultimele şase luni, comparativ cu 509 în aceeaşi perioadă a anului precedent, informează sursa citată.
Strâmtoarea Hormuz rămâne una dintre principalele probleme care împiedică încheierea unui acord mai amplu între Iran şi SUA, înainte de război, aproximativ o cincime din aprovizionarea globală cu petrol trecea zilnic prin canalul îngust., conform sursei
Fluxurile de petrol prin strâmtoare au scăzut brusc şi au ajuns la aproximativ cinci milioane de barili pe zi, faţă de aproximativ 20 de milioane de barili pe zi înainte de război, potrivit publicaţiei.
Qatarul a cerut în repetate rânduri ca navigaţia să revină la situaţia existentă înainte de 28 februarie, însă problema este deosebit de importantă pentru Doha, care se bazează pe strâmtoare pentru a exporta GNL către pieţele globale, conform sursei.
Discuţiile de joi au loc şi în contextul în care Washingtonul îşi intensifică presiunea economică asupra Teheranului, după ce preşedintele american Donald Trump a declarat că nu se grăbeşte să revină la negocieri, în timp ce administraţia sa a anunţat noi sancţiuni care vizează reţelele economice ale Iranului, informează sursa citată.






















































Opinia Cititorului