Franţa, Germania, Italia, Polonia şi Marea Britanie sunt hotărâte să-şi „asume o mai mare responsabilitate” în securitatea Europei, acţionând pentru un „NATO mai european”, au indicat miniştrii şi viceminiştrii apărării din cele cinci state, relatează AFP.
„NATO rămâne piatra unghiulară a apărării colective şi suntem pregătiţi să ne asumăm o responsabilitate mai mare pentru securitatea Europei”, subliniază reprezentanţii statelor într-o declaraţie comună la finalul întâlnirii lor de la Cracovia, în sudul Poloniei.
Ţările se angajează „să-şi consolideze şi mai mult descurajarea şi apărarea” pentru a „preveni o eventuală agresiune din partea Rusiei şi a garanta capacitatea de reacţie la o gamă extinsă de ameninţări”, potrivit sursei citate.
La summitul de la Haga din 2025 şi sub presiunea administraţiei americane, ţările membre NATO s-au angajat să-şi crească cheltuielile de apărare şi securitate la 5% din Produsul Intern Brut (PIB) naţional, după decenii de subfinanţare. Cele cinci ţări semnatare ale declaraţiei de la Cracovia, grupate în cadrul aşa-numitului format „E5”, fac apel la o „împărţire echitabilă a poverii între aliaţi”, conform sursei menţionate.
„Răspunsurile eficiente la ameninţările şi provocările actuale necesită o contribuţie proporţională din partea Aliaţilor (...). Vom lucra pentru un NATO mai european, consolidând starea de pregătire a apărării europene”, ceea ce necesită o consolidare a industriei de apărare, susţin autorii declaraţiei.
Polonia, cea mai mare ţară de pe flancul estic al NATO, vecină cu Rusia şi Ucraina, şi-a îndeplinit aproape obiectivul summitului de la Haga, conform estimărilor Alianţei pentru 2025: cu un buget de apărare echivalent cu 4,48% din PIB, este unul dintre cei mai buni elevi ai săi, alături de statele baltice şi cu mult înaintea Franţei (2,05%), Italiei (2,01%) şi Spaniei (2,0%), potrivit AFP.
„Franţa şi-a dublat bugetul de apărare în ultimii zece ani şi vom continua să facem acest lucru”, a susţinut ministrul francez Catherine Vautrin, într-o conferinţă de presă în Polonia, vineri, informează AFP.
„SUA, aliatul nostru, ne-a invitat să preluăm în propriile mâini apărarea noastră (...) şi cred că toate acestea ne invită să continuăm să creştem bugetele de apărare ale fiecăreia dintre ţările noastre”, a adăugat ea.



















































1. fără titlu
(mesaj trimis de esop în data de 20.02.2026, 18:06)
Acum visul european capata alte forme de agregare .De aceasta data nu vorbim despre vreo forma de agresiune a vreunei natiuni europene indreptata impotriva altora .De aceasta data vorbim despre o Uniune Europeana care lupta spre a supravietui impreuna cu toti prietenii ei , de odinioara, mai vechi sau mai noi, oferind lumii intregi beneficiile uriase obtinute in urma unui comert de liber schimb reusind totodata sa se reinarmeze fara ca cineva sa aiba obiectii .Ne vom reface Imperiul .Ceea ce se intimpla este dincolo de puterea de intelegere a multora .Avem si banii si forta tehnologica necesara spre a deveni o mare putere mondiala .
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 21.02.2026, 01:14)
NATO 70% este USA,
asa ca NATO european e un nonsens.