Kievul a recuperat 2.000 de copii, însă alte ”mii” sunt captivi în Rusia, anunţă Zelenski

T.B.
Internaţional / 18 februarie, 10:04

Kievul a recuperat 2.000 de copii, însă alte ”mii” sunt captivi în Rusia, anunţă Zelenski

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că 2.000 de copii au fost recuperaţi de către Kiev de la începutul războiului, însă alte „mii” rămân captivi în Rusia şi în teritoriile ocupate în Ucraina, relatează AFP.

„Avem în prezent un rezultat semnificativ. Două mii de copii ucraineani care se aflau sub controlul Rusiei au fost aduşi acasă”, a declarat marţi, pe reţelele de socializare, Volodimir Zelenski.

Preşedintele a subliniat însă că „drumul care rămâne de făcut este lung şi greu. Mii de copii ucraineni sunt în continuare captivi în Rusia şi sunt zilnic victimele crimelor ei”.

Ucraina acuză Rusia că a transferat către teritoriul rus, de la începutul invaziei la scară mare, la 24 februarie 2022, aproximativ 20.000 de copii ucraineni. Curtea Penală Internaţională (CPI) a emis în 2023 un mandat de arestare pe numele preşedintelui rus Vladimir Putin şi a colaboratorilor săi pentru presupusa crimă de război de „deportare ilegală” a copiilor ucraineni.

Autorităţile de la Kiev denunţă, în baza unor mărturii, o politică de îndoctrinare a copiilor, de atribuire cu forţa a cetăţeniei ruse şi de ştergere a identităţii lor ucrainene. Rusia susţine că a transferat copii din zonele ocupate „pentru binele şi securitatea lor” şi că este pregătită să-i înapoieze rudelor lor în condiţii pe care le va considera adecvate.

Mici grupuri de copii au fost repatriate cu ajutorul unor intermediari din Golful Persic, iar recent şi cu sprijinul Melaniei Trump, potrivit surselor oficiale ucrainene.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. mi-au dat lacrimile

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Feb. 2026
Euro (EUR)Euro5.0965
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3037
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5932
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8503
Gram de aur (XAU)Gram de aur679.5488

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
oaer.ro
greenppa.ro
disb.ro
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb