Parlamentul European (PE) a decis să creeze o comisie de anchetă formată din 45 de membri care să investigheze încălcarea regulilor UE privind testele de emisii pentru maşini şi acuzaţiile conform cărora statele membre şi Comisia Europeană nu au aplicat standardele UE, potrivit unui comunicat al PE remis redacţiei.
Comisia va prezenta un raport interimar în interval de şase luni şi un raport final în interval de 12 luni de la începerea activităţii.
Deputaţii au aprobat crearea comisiei de anchetă cu 354 de voturi la 229 şi 35 abţineri.
Potrivit comunicatului, Comisia va investiga:
- posibilul eşec al Comisiei de a verifica ciclurile de testare;
- posibilul eşec al Comisiei şi al autorităţilor din statele membre de a lua măsuri potrivite şi efective pentru a supraveghea aplicarea legii şi a interzice explicit "echipamentele de protecţie";
- posibilul eşec al Comisiei de a introduce teste care să reflecte condiţiile reale de condus;
- posibilul eşec al statelor membre de a lua măsuri privind penalităţi efective, proporţionale şi descurajante aplicabile producătorilor care încalcă legea, şi
- dacă Comisia şi statele membre au avut dovezi privind utilizarea "echipamentelor de protecţie" înainte de izbucnirea scandalului la 18 septembrie 2015.
Cererea vine în urma descoperirii în SUA a faptului că grupul Volkswagen a utilizat anumite software pentru a minimiza emisiile de NoX în cursul testelor. Parlamentul a votat o rezoluţie în octombrie prin care cerea o investiţie privind rolul şi responsabilitatea Comisiei şi ale statelor membre, cerându-le să spună public ce ştiau despre aceste încălcări ale legii şi ce acţiuni au luat.

















































