Piaţa niponă - la nivelul maxim al ultimelor 21 de luni

Alina Vasiescu
Ziarul BURSA #Internaţional / 2 martie 2004

Preţul acţiunilor tranzacţionate pe piaţa japoneză au cres-cut semnificativ ieri, astfel că indicele Nikkei 225 a înregis-trat nivelul maxim al ultimelor 21 de luni. Au cîştigat teren acţiunile companiilor din sectorul tehnologic (TDK, "Tokyo Electron"), ca urmare a publicării de către SUA a unui raport din care rezultă că cea mai mare economie a lumii a cres-cut într-un ritm mai rapid decît cel anticipat de administraţia de la Washington. Alte titluri al căror preţ a crescut sînt cele din sectorul bancar, respectiv Mizuho Financial Group şi Aeon.

Nikkei 225 a ajuns la 11.271,12 puncte, în creştere cu 229,20 puncte (2,1%) faţă de ultima cotaţie a săptămînii trecute. Acest nivel este cel mai ridicat de după 12 iunie 2002.

"Economia americană este mai puternică decît ne aşteptam", declară Kazunori Ohtomo, admi-nistrator de fonduri la "STB Asset Management" din Tokyo, adăugînd că îmbunătăţirea situaţiei economiei mondiale îi determină pe investitori să cumpere acţiuni.

rominsolv.ro
Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

08 Oct. 2025
Euro (EUR)Euro5.0963
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3898
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4805
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8842
Gram de aur (XAU)Gram de aur570.6857

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
immromania.eu
world-nuclear-exhibition.com
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb