Polonia a solicitat Comisiei Europene să impună o amendă de 250 de milioane de euro (291,30 milioane de dolari) compania Meta Platforms, a declarat joi ministrul său pentru afaceri digitale, transmite Reuters.
Polonia a acuzat Meta că a publicat reclame frauduloase şi că nu le-a eliminat atunci când a fost notificată, informează Reuters.
„Avem dovezi concrete că platforma nu acţionează în interesul utilizatorilor, ci mai degrabă în propriul interes, ceea ce îi permite să monetizeze publicitatea înşelătoare”, a declarat ministrul polonez pentru afaceri digitale, Krzysztof Gawkowski, într-o conferinţă de presă, conform sursei citate.
Într-o scrisoare din 26 august adresată Comisiei Europene, ministrul a citat teste efectuate de CERT Polska, echipa naţională de răspuns la incidente de securitate cibernetică, care au identificat 122 de reclame clasificate drept frauduloase, relatează Reuters.
Gawkowski a declarat că în 106 cazuri, sau 86,8% din raportări, Meta a decis să nu elimine reclamele, potrivit Reuters. Doar 10 reclame au fost eliminate, în timp ce în şase cazuri nu a fost furnizat niciun răspuns, conform sursei menţionate.
„A trecut vremea să spunem „îmbunătăţiţi-vă”, ei spun „ne îmbunătăţim”, dar cetăţenii încă nu simt asta. Acum a venit momentul sancţiunilor”, a spus Gawkowski, conform Reuters.
De asemenea, el a cerut Meta să „introducă imediat instrumente eficiente pentru a elimina escrocheriile, publicitatea falsă şi promovarea aplicaţiilor ilegale”, potrivit sursei citate.
Într-o declaraţie furnizată către Reuters, Meta a declarat că depune toate eforturile pentru a opri frauda pe platformele sale, informează sursa citată.
„Escrocii sunt infractori persistenţi care folosesc tactici din ce în ce mai sofisticate. De aceea, continuăm să investim masiv în tehnologii şi parteneriate - cu industria şi cu autorităţile de aplicare a legii, pentru a-i găsi, elimina şi, în cele din urmă, a-i opri pe escroci”, se arată în declaraţie, potrivit Reuters.
Gawkowski a declarat că, în timpul viitorului summit G20, va încerca să-i convingă pe liderii europeni să se pronunţe împreună împotriva a ceea ce a descris ca fiind practicile Meta, transmite Reuters.
„Aceasta ar trebui să fie o iniţiativă comună care va demonstra că avem argumente solide şi suntem hotărâţi să combatem acţiunile Meta”, a spus el, potrivit sursei.
Având în vedere amploarea operaţiunilor Meta şi daunele cauzate utilizatorilor din Polonia, Gawkowski a declarat că o amendă de 250 de milioane de euro „ar putea constitui o măsură de aplicare reală şi descurajantă”, conform Reuters.






















































Opinia Cititorului