Romgaz a avut în primul semestru un profit net de 323,8 mil lei, în creştere cu 13,61%

F.A.
Companii / 29 iulie 2009

Producătorul naţional de gaze Romgaz a avut în primul semestru din acest an un profit net de 323,8 milioane lei, în creştere cu 13,61% faţă de aceeaşi perioadă din anul trecut, însă cifra de afaceri a scăzut de la 1,75 miliarde lei în S1 2008 la 1,55 miliarde lei, a anunţat miercuri compania.

Profitul net al companiei a fost în semestrul I din 2008 de 285.038.000 lei.

Reprezentanţii Romgaz nu au precizat şi motivul creşterii profitului net şi al scăderii cifrei de afaceri, pe primele şase luni ale anului.

"În semestrul I 2009, consumul de gaze naturale al clienţilor Romgaz a scăzut cu aproximativ 12,7% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Pentru a doua parte a anului 2009, estimăm că trendul în ceea ce priveşte consumul de gaze naturale să fie crescător, consumul pe întreg anul 2009 fiind, probabil, cu aproximativ 6% mai scăzut decât cel din anul 2008", spun reprezentanţii Romgaz.

De asemenea, în primul semestru 2009, Romgaz a realizat investiţii de 464,4 milioane lei, faţă de 359,3 milioane lei în perioada similară a anului trecut.

Creanţele restante ale producătorului se ridică acum la 391,6 milioane lei. În semestrul I din 2008, aceste creanţe erau de numai 52,9 milioane lei.

Romgaz a realizat anul trecut o producţie de 5,850 miliarde metri cubi gaze, în scădere cu 0,75% faţă de producţia de gaze din 2007, de 5,894 miliarde mc gaze.

De asemenea, producătorul de gaze a avut în 2008 un profit net de 537,29 milioane lei, în creştere cu 5,44% faţă de profitul net realizat în anul anterior şi o cifră de afaceri de 3,280 miliarde lei, în creştere cu 0,26%, potrivit datelor transmise de companie în iunie, la solicitarea Agenţiei NewsIn.

Acţionarul majoritar al Romgaz este Ministerul Economiei, care deţine 85,01% din acţiuni, iar restul de 14,99% din acţiuni aparţine Fondului Proprietatea. Romgaz are ca principal obiect de activitate extracţia şi înmagazinarea gazelor naturale. Romgaz produce anual circa o treime din consumul de gaze al ţării.

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3140
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8317
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.5801

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb