Ministerul de Externe al Rusiei a acuzat banca americană JP Morgan că ar fi blocat "ilegal" un transfer de bani de la o ambasadă rusească la o agenţie de asigurări, sub pretextul "sancţiunilor anti-ruseşti", susţine Reuters.
Într-o afirmaţie de pe site-ul oficial, Ministerul sugerează că acţiunea, numită "inacceptabilă, ilegală şi absurdă", va avea consecinţe pentru ambasadele şi consulatele americane din Rusia.
JP Morgan nu a făcut, momentan, niciun comentariu în legătură cu situaţia petrecută.
Plata s-a făcut de la ambasada Rusiei din Kazahstan către agenţia de asigurări Sogaz, care este parţial deţinută de Abros, susţine pagina oficială Sogaz. Abros este un subsidiar al Băncii Rossiya ,potrivit rapoartelor media ruseşti, iar ea este, în prezent, afectată de sancţiunile americane. Banca Rossiya a fost pusă pe "lista neagră" de către Casa Albă, luna trecută, ca parte a efortului de a îl pedepsi pe preşedintele rus Vladimir Putin şi cercul acestuia de influenţă, pentru a diminua influenţa Moscovei în cadrul crizei ucrainene.