Şeful băncii centrale coreene afirmă că dobânzile sunt încă "de acomodare"

Vlad F. Dumea
Internaţional / 17 ianuarie 2012

Guvernatorul Băncii Coreei (BOK) Kim Choong Soo a afirmat că dobânzile Coreei de Sud sunt încă sub nivelul dorit de politicieni şi că discrepanţa nu poate continua mult timp, relatează Bloomberg.

"Încă suntem de părere că politica noastră monetară este de acomodare, ceea ce vreau să zic fiind că pe piaţă încă mai există lichiditate în exces", a declarat astăzi Kim în cadrul unui interviu, adăugând: "Direcţia politicii noastre de bază este normalizarea dobânzilor noastre astfel încât să fie compatibile cu presiunile cererii şi presiunile pentru inflaţie".

BOK, care şi-a păstrat rata dobânzii de referinţă la 3,25, va tebui să purceadă "precaut", având în vedere instabilitatea economiilor externe, a mai precizat guvernatorul. De asemenea, domnia sa a preconizat o creştere neschimbată a celei de-a patra economii asiatice faţă de 2011, cererii domestice contrapunându-i-se o încetineală a exporturilor.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0705
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3334
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4340
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8453
Gram de aur (XAU)Gram de aur471.7572

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb