Transporturi

5 iunie 2012

Ovidiu Silaghi: Privatizarea este cea mai bună soluţie în cazul CFR Călători

A.G.Ziarul BURSA #Companii / 5 iunie 2012

Ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi, a declarat ieri, într-o conferinţă de presă susţinută la Târgu Mureş, că cea mai bună soluţie în cazul Companiei CFR Călători este privatizarea, fapt dovedit de tronsoanele acoperite de operatorii privaţi, care au devenit rentabile. "Nu ştiu cum se întâmplă, dar toate zonele, toate parcursurile care sunt operate de operatorii privaţi toate devin brusc rentabile, doar cele operate de Compania CFR Călători, compania de stat, numai acelea sunt nerentabile. Şi chiar dacă dăm porţiuni unui operator privat, care înainte din graficul CFR era foarte prost, brusc devine rentabil", a arătat Silaghi, care a precizat că îşi explică acest lucru prin faptul că privatizarea este cea mai bună soluţie. Ministrul a susţinut că statul se mişcă în economie cu graţia unui elefant în magazinul de porţelan, în sensul că nu este un bun gestionar al afacerilor, spre deosebire de managementul privat.

Silaghi: Privatizarea este cea mai bună soluţie pentru CFR Călători

F.A.Companii / 4 iunie 2012

Ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi, a declarat, astăzi, într-o conferinţă de presă, la Târgu Mureş, privind CFR Călători, că "statul nu este un bun gestionar al afacerii", motiv pentru care compania trebuie să beneficieze de un management privat sau să fie concesionată, potrivit HotNews.ro.

AnuntBursa.ro
ConstructiiBursa.ro
Evenimentele BURSA
Suplimentele BURSA

CNR:ISCTR îşi găseşte cu greu conducerea

F. A.Companii / 29 mai 2012

Inspectoratul de Stat pentru Controlul Transporturilor Rutiere - ISCTR, aflat în subordinea Ministerului Transporturilor a "beneficiat" în ultimele 6 luni de trei Inspectori Şefi de Stat, potrivit Confederaţiei Naţionale Rutiere (CNR).

CFR şi-a bugetat profit zero

PENTRU 2012,CFR şi-a bugetat profit zero

Emilia OlescuCompanii / 5 mai 2012

Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA şi-a bugetat profit zero pentru anul în curs, potrivit bugetului de venituri şi cheltuieli pentru acest an, publicat în Monitorul Oficial.

TAROM anunţă măsuri de reducere a costurilor

F.A.Companii / 21 martie 2012

Compania TAROM a demarat acţiunea de renegociere a contractului de servicii de catering încheiat cu Alpha Rocas în sensul reducerii costurilor produselor şi serviciilor acestei companii, se arată într-un comunicat de presă.

<< mai multe ştiri >>

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

17 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0923
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3442
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4513
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7920
Gram de aur (XAU)Gram de aur602.8470

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
novaplus.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo