Volkswagen şi-a majorat oferta înaintată pentru preluarea pachetului de 49,9% din acţiunile Porsche

F.A.
Companii / 12 iulie 2009

Volkswagen şi-a îmbunătăţit oferta înaintată pentru cumpărarea unui pachet de 49,9% din acţiunile Porsche AG, fiind gata să ofere peste 4 miliarde euro, a anunţat publicaţia germană Der Spiegel, citată de Reuters.

Publicaţia săptămânală a anunţat că Wendelin Wiedeking, directorul executiv al companiei mamă Porsche SE, ce se confruntă cu mari datorii, consideră în continuare că oferta este insufcientă pentru aproape jumătate din acţiunile constructorului de autoturisme sport.

Wiedeking preferă să reducă datoriile cu ajutorul şeicului Hamad bin Khalifa al-Thani, emirul Qatarului.

Der Spiegel a precizat că şeicul şi-a arătat, printr-un acord de investiţii, intenţia de a oferi 7 miliarde euro pentru o participaţie de circa 25% în cadrul grupului şi pentru opţiunile de acţiuni deţinute de Porsche SE la Volkswagen.

O sursă din industrie a declarat pentru Reuters că cifra de 7 miliarde euro este una realistă.

La rândul său, publicaţia germană Focus a anunţat că Volkswagen încearcă să găsească o modalitate legală prin care să scutească familiile Porsche şi Piech, ce deţin Porsche SE, de costuri de 1 miliard euro în cadrul vânzării către VW, bani ce ar fi pierduţi în taxe către ministerul de finanţe.

Volkswagen prezentase iniţial o ofertă cuprinsă între 3 şi 4 miliarde euro pentru participaţia în cadrul Porsche, în cadrul unei afaceri ce ar schimba raportul de forţe dintre cele două companii, după ce Wiedeking a avut ambiţia să preia 75% din acţiunile cu drept de vot ale Volkswagen.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.1417
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3965
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9370
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.5585

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb