ZIARUL BURSA

26 iunie 2025
Ediţia din 20.01.2026
Luna mai în cifre

Luna mai în cifre

A.V.Macroeconomie / 26 iunie 2025

2 mai 

- BNR anunţă că, la data de 30 aprilie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la 62.414 milioane de euro, faţă de 61.993 milioane euro la 31 martie 2025.

Opţiunea proeuropeană a ţării noastre aduce noi recorduri la BVB

Opţiunea proeuropeană a ţării noastre aduce noi recorduri la BVB

Andrei IacomiPiaţa de Capital / 26 iunie 2025

Apreciere de 6,7% pentru BET şi de 8,8% în cazul BET-TR; scădere de 4% pentru BET-FI 

Distribuirea dividendelor generează lichiditate suplimentară pentru investitori, ce poate fi direcţionată către noi achiziţii de acţiuni

A patra emisiune Fidelis, în valoare de 1,2 miliarde de lei, a debutat la Bura de Valori Bucureşti

Discount-uri de tranzacţionare situate între 71% pentru Lion Capital şi 50% în cazul Longshield Investment

Executivul interimar condus de Cătălin Predoiu

Deficitul bugetar urcă la 3,4% din PIB, Guvernul creşte cheltuielile, iar BNR frânează relaxarea monetară

I.Ghe.Politică / 26 iunie 2025

Guvernul interimar din ultima lună de primăvară a continuat politica anterioară a Cabinetului Ciolacu, şi a recurs la majorarea cheltuielilor bugetare, prin alocarea către autorităţile locale, discreţionar, a unor sume importante din Fondul de rezervă bugetară, dar şi la suplimentarea unor sume destinate investiţiilor strategice în infrastructură, educaţie, energie şi transport.

Iran confirmă: programul său nuclear, grav afectat de bombardamentele americane

Iran confirmă: programul său nuclear, grav afectat de bombardamentele americane

I.Ghe.Internaţional / 26 iunie 2025

Instalaţiile nucleare ale Iranului au suferit avarii semnificative în urma atacurilor aeriene americane desfăşurate recent, conform unei declaraţii făcute, ieri, de purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Esmail Baghaei, citat de agenţiile de presă de la Teheran - IRNA, Tasnim şi Mehr, informaţie preluată şi de presa din Israel.

Mihai Rotariu, Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică: ”Atacatorii folosesc tehnologia mai eficient decât reuşim noi, ca utilizatori, să o folosim pentru apărare”

Mihai Rotariu, Directoratul Naţional de Securitate Cibernetică: ”Atacatorii folosesc tehnologia mai eficient decât reuşim noi, ca utilizatori, să o folosim pentru apărare”

A.I.Companii / 26 iunie 2025

”Doar 4% dintre victimele fraudelor online în 2024 au reuşit să-şi recupereze suma totală sau o parte, potrivit unui raport al Global Anti-Scam Alliance”, a afirmat Rotariu 

Alin Becheanu, ING Bank România: ”Dacă ceva este prea frumos, s-ar putea să nu fie adevărat; trebuie să verificăm informaţiile din mai multe surse şi din canale oficiale”

AnuntBursa.ro
ConstructiiBursa.ro
Evenimentele BURSA
Suplimentele BURSA
Scăderi pe linie pentru indici

BVB Scăderi pe linie pentru indici

A.I.Piaţa de Capital / 26 iunie 2025

Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut scăderi pe linie în şedinţa de tranzacţionare de ieri, în ton cu deprecierile pieţelor europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri ale bursei noastre, a avut un declin de...

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

19 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0921
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3799
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4851
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8746
Gram de aur (XAU)Gram de aur656.9613

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
raobooks.com
tophotelawards.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo