BVB închide în creştere uşoară

V.B.
Piaţa de Capital / 25 august 2014

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere uşoară şedinţa de tranzacţionare de astăzi.

Indicele BET, al celor mai lichide zece acţiuni, urcă slab cu 0,04%, fiind cotat la 7.042,4 puncte.

Noul indice BET Plus, introdus pe 23 iunie, creşte şi el, tot nesemnificativ, cu 0,01%, la 1.043,94 puncte. Potrivit BVB, BET Plus "este un indice ponderat cu capitalizarea free float-ului, ce reflectă evoluţia companiilor româneşti listate pe piaţa reglementatată a BVB care îndeplinesc criterii minime de selecţie (referitoare la lichiditate şi la valoarea acţiunilor aferente free float-ului), cu excepţia societăţilor de investiţii financiare".

De asemenea, BET-FI, indicele celor cinci societăţi de investiţii financiare plus Fondul Proprietatea, se apreciază cu 0,46%, atingând valoarea de 30.314,45 puncte.

Acţiunile Fondul Proprietatea (simbol FP) au închis şedinţa în scădere cu 0,29%, până la preţul de 0,8675 lei/unitate.

Pe de altă parte, titlurile Romgaz (simbol SNG) au urcat lent, cu 0,03%, către 36,16 lei/unitate. Pe bursa de la Londra, preţul certificatelor de depozit (GDR) Romgaz s-a majorat cu 0,37%, către 10,8 dolari/unitate.

Acţiunile Electrica (simbol EL) au închis şedinţa în avans cu 0,27%, către nivelul unitar de 11,1 lei. În schimb, pe bursa londoneză, preţul GDR-urilor societăţii a consemnat un declin uşor de 0,08%, către 13,16 dolari/unitate.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
rominsolv.ro
danescu.ro
asbis.ro
asbis.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

30 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2438
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.6010
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6828
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0897
Gram de aur (XAU)Gram de aur595.4411

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb