EximBank finanţează grupul Agricover cu 70 de milioane de lei

F. A.
Bănci-Asigurări / 23 aprilie 2013

EximBank şi grupul Agricover au încheiat un acord de finanţare în cadrul căruia banca va acorda Grupului Agricover Credit IFN un împrumut în valoare de 70 de milioane de lei (peste 15,5 milioane de euro) pentru asigurarea resurselor necesare dezvoltării activităţii, informează un comunicat de presă.

"Parteneriatul cu Agricover completează competenţele tehnice ale EximBank prin echipa mobilă de vânzări Agricover Credit IFN care deţine expertiza financiară în relaţia cu fermierii", a declarat Traian Halalai, preşedintele EximBank.

EximBank pune la dispoziţia agenţilor economici un portofoliu de produse axat pe trei direcţii de acţiune - finanţare, garantare şi asigurare, care permite băncii să susţină activitatea şi dezvoltarea exportatorilor şi a companiilor ce derulează proiecte în domenii prioritare pentru dezvoltarea economiei, inclusiv a celor care contribuie la atragerea de fonduri europene.

Pachetul de finanţare al băncii cuprinde atât credite standard pentru activitatea curentă sau pentru investiţii, cât şi produse specifice cu caracter de ajutor de stat: credite cu dobândă subvenţionată şi compensarea parţială a dobânzii.

Grupul Agricover intenţionează ca în perioada următoare să-şi extindă operaţiunile şi în afara ţării noastre, prin dezvoltarea diviziei pe care o deţine deja în Bulgaria şi prin deschiderea altora noi în ţările vecine, se precizează în comunicat.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

15 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2088
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4801
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6989
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9779
Gram de aur (XAU)Gram de aur654.1370

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
ccib.ro
gustulitaliei.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb