Facebook vrea să renunţe la jumătate din fondurile pe care le are la dispoziţie printr-o linie de credit de 3 miliarde de dolari, deoarece scăderea puternică a acţiunilor i-a redus obligaţiile fiscale, a declarat pentru Bloomberg o sursă apropiată situaţiei, informează sursele de presă.
Facebook, vrea să extindă totodată linia de credit de la un an la 3 ani.
Compania a anunţat în luna martie că a obţinut o finanţare-punte de 3 miliarde de dolari, pe un an, pentru a acoperi taxele aferente tranzacţiilor efectuate de angajaţi cu acţiunile pe care le deţin.
La scurt timp înainte de listarea Facebook la bursă, în luna mai, compania a contractat o altă linie de credit, de 5 miliarde de dolari.
Obligaţiile fiscale ale reţelei de socializare au scăzut însă sub estimările iniţiale ale companiei, deoarece acţiunile au acăzut pe bursă cu 45% faţă de preţul de la listare.
Printre băncile care participă la finanţarea companiei se numără JPMorgan Chase, Morgan Stanley şi Goldman Sachs.