Interesul românilor pentru asigurările de viaţă înregistrează un avans de 7 puncte procentuale

A.M.
Bănci-Asigurări / 11 iunie, 11:25

Sursa foto: Pixabay

Sursa foto: Pixabay

Ponderea românilor care preferă plasarea disponibilităţilor financiare într-o asigurare de viaţă a crescut cu 7 puncte procentuale comparativ cu anul precedent şi a atins nivelul de 24%, conform datelor centralizate în noul Barometru UNSAR - IRES privind percepţia riscului şi cultura asigurărilor din România, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei.

Această dinamică reprezintă cea mai mare creştere din rândul tuturor instrumentelor financiare analizate în cadrul studiului, se arată în sursa citată.

În structura preferinţelor generale, depozitele bancare deţin o cotă de 48%, în timp ce investiţiile imobiliare cumulează 32% din opţiuni, ambele segmente menţinându-şi poziţiile de lider cu variaţii anuale minore, potrivit comunicatului de presă.

Pe segmentul despăgubirilor, companiile de profil au achitat în medie peste 1,15 milioane de euro în fiecare zi calendaristică a anului trecut. Valoarea totală a plăţilor către asiguraţi a înregistrat un volum de peste 421 de milioane de euro, indicator în creştere cu 12% faţă de rezultatele raportate în anul 2024. În topul formelor de asigurare care generează un interes sporit, poliţele de viaţă şi sănătate ocupă poziţia a treia, fiind devansate de asigurările de locuinţe şi de cele de călătorie, adaugă sursa citată.

„Faptul că asigurările de viaţă înregistrează cea mai mare creştere dintre toate opţiunile analizate arată că tot mai mulţi români încep să privească protecţia financiară şi planificarea pe termen lung ca pe componente importante ale stabilităţii familiei. Este un semnal pozitiv privind maturizarea comportamentului financiar şi consolidarea culturii asigurărilor în România”, a declarat Alexandru Ciuncan, Preşedinte şi Director General al UNSAR, conform comunicatului de presă.

„Educaţia financiară rămâne esenţială pentru susţinerea unor decizii informate, însă este nevoie şi de politici publice şi facilităţi fiscale care să încurajeze comportamentele financiare responsabile şi protecţia pe termen lung”, a precizat Roxana Băluţă, Specialist Asigurări de Viaţă şi Sănătate şi Coordonator Programe în cadrul UNSAR, informează sursa citată.

Modificarea comportamentului de economisire şi protecţie are loc pe fondul unei conştientizări crescute a riscurilor financiare la nivelul populaţiei, se arată în comunicatul de presă.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2344
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5286
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6717
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0664
Gram de aur (XAU)Gram de aur606.6218

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb