Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că Rusia vrea să aducă 30.000 de soldaţi nord-coreeni pentru a participa la conflictul care durează de mai bine de patru ani şi că se pregăteşte deja să îi primească, potrivit Reuters.
În cadrul unui pact de apărare reciprocă, Coreea de Nord a trimis, în 2024, aproximativ 14.000 de soldaţi în regiunea Kursk din Rusia, pentru a ajuta Moscova să respingă o incursiune de amploare a forţelor ucrainene în regiune, a transmis sursa citată.
„Observăm, de asemenea, cooperarea Rusiei cu Coreea de Nord. Rusia doreşte să aducă încă 30.000 de soldaţi nord-coreeni", a declarat Zelenski în discursul său video de seară, precizând că încă din iunie, în regiunea Voronej din Rusia se fac pregătiri pentru a-i primi, conform informaţiilor transmise de Reuters.
Zelenski a afirmat că nord-coreenii se pregătesc să furnizeze Rusiei noi lansatoare pentru rachete balistice, iar aceasta reprezintă o ameninţare nu doar pentru Ucraina, ci pentru fiecare ţară din Asia care se află în raza de acţiune a rachetelor nord-coreene, deoarece Rusia ajută Coreea de Nord să înveţe cum să ducă războiul, să-şi îmbunătăţească armamentul şi să dobândească experienţă reală de luptă în utilizarea acestuia, a subliniat liderul ucrainean.
Zelenski a promis că Ucraina va răspunde la această ameninţare, a încheiat Reuters.















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 26.07.2026, 10:06)
Disperare cat casa pe capul lui Putler. “Totul decurge conform planului”, soldatii Nord-Coreeni vor apara “maica mujicia” si in “trei zile” vor defila prin Berlin. Au auzit ca acolo ciocolata e aproape gratis si poate fi cumparata de oricine