Aplicaţia de investiţii XTB aduce o nouă versiune a Planurilor de Investiţii, produsul emblematic al companiei, şi face ca investiţiile pasive pe termen lung să fie mai accesibile ca niciodată, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei. Noile funcţionalităţi sunt concepute pentru a sprijini investitorii în construirea unor portofolii adaptate obiectivelor lor financiare.
Alegerea instrumentelor financiare potrivite şi construirea unui portofoliu echilibrat pot fi dificile, mai ales într-o piaţă complexă şi în continuă schimbare. În plus, monitorizarea şi gestionarea portofoliului pot necesita timp şi atenţie constantă. Însă, noua generaţie de Planuri de Investiţii răspunde acestei situaţii şi transformă parcursul investiţional într-un proces flexibil, bazat pe strategie, care evoluează odată cu nivelul de experienţă al utilizatorului.
„Şi în România există un interes ridicat pentru soluţii de investiţii mai simplu de înţeles, dar suficient de flexibile, pentru că fiecare dintre noi are obiective diferite. Principala provocare pentru mulţi investitori începători nu este neapărat lipsa de interes, ci efortul de a alege dintr-un număr foarte mare de instrumente financiare şi de a construi o strategie coerentă. Prin noile Planuri de Investiţii, vrem să le oferim un punct de pornire mai simplu”, explică Irina Cristescu, Director General XTB România.
Primul pas către obiectivul visat începe cu un plan
Cu noua versiune a Planurilor de Investiţii, clienţii au mai multe opţiuni pentru a investi în funcţie de propriile obiective şi preferinţe: pot alege planuri gata pregătite, diversificate la nivel global în funcţie de risc, pot investi prin planuri concentrate pe anumite sectoare sau îşi pot construi propriul plan de la zero, alegând instrumentele dorite.
În plus, planul poate include acum, pe lângă ETF-uri, şi acţiuni individuale, rezultând o combinaţie puternică pentru investiţiile pe termen lung. Toate acestea sunt integrate într-o interfaţă de utilizare actualizată, care oferă informaţii mult mai clare despre structura planului şi rezultatele investiţiilor. Noua interfaţă facilitează, de asemenea, organizarea şi monitorizarea progresului.
„Peste 80% dintre noii noştri clienţi din Europa încep să investească prin achiziţionarea de acţiuni, ETF-uri sau prin configurarea Planurilor de Investiţii individuale. Pentru a face acest prim pas şi mai uşor, le oferim acum soluţii gata pregătite, care asigură diversificare sectorială şi se potrivesc toleranţei lor la risc. Fie că investesc pentru o călătorie de vis sau pentru un obiectiv important pe termen lung, totul începe cu un plan. Noi facem mai simplă preluarea controlului asupra realizării acestuia”, declară Omar Arnaout, CEO al XTB.
Noua versiune a Planurilor de Investiţii XTB includ toate funcţionalităţile pe care clienţii le apreciază cel mai mult la investiţiile pasive pe termen lung, cum ar fi rebalansarea la cerere şi investiţiile automate, ce fac construirea şi gestionarea portofoliului mai simple şi fără complicaţii.



















































Opinia Cititorului