Chinezii vor să construiască cea mai mare clădire din lume, care va fi de trei ori mai mare decât Pentagonul din Statele Unite şi de cinci ori cât Casa Poporului din ţara noastră, potrivit Realitatea.net.
"New Century Global Centre" va avea o înălţime de 100 de metri şi se va întinde pe o suprafaţă de aproape două milioane de metri pătraţi. Clădirea va include un complex universitar, centre comerciale, hoteluri de cinci stele, un "sat mediteranean" şi un patinoar.
Pe lângă toate acestea, proiectul prevede o plajă artificială, iar oamenii vor putea privi răsăritul şi apusul pe un ecran cu LED-uri. Şi acesta îşi va adjudeca recordul de cel mai mare ecran instalat vreodată, cu o lungime de 150 de metri şi o înălţime de 40 de metri.

















































