Diferendul privind gazele dintre Rusia şi Ucraina afectează aprovizionarea ţărilor din Balcani

F. A.
Internaţional / 5 ianuarie 2009

Conflictul dintre Rusia şi Ucraina privind gazele a antrenat azi scăderea livrărilor către Grecia, Bulgaria şi Croaţia, punând din nou sub semnul întrebării reputaţia Moscovei ca furnizor de încredere, relatează Reuters.

Gazprom a suspendat livrările de gaz către Ucraina începând din 1 ianuarie, în urma unei dispute privind preţul pentru anul 2009 şi datoriile Kievului. Diferendul nu pare să se încheie în curând, ceea ce îngrijorează consumatorii europeni, care depind în proporţie de circa 25% de gazul rus. "Când cineva nu poate să îşi respecte contractul, situaţia este îngrijorătoare", a explicat directorul companiei bulgare Bulgargaz, Dimitar Gogov. Bulgaria a înregistrat o scădere cu 10%-15% a cantităţii de gaz livrată de Rusia.

Directorul Gazprom, Aleksei Miller, s-a întâlnit azi cu premierul Vladimir Putin, pentru a discuta de această criză, a declarat o purtătoare de cuvânt a Guvernului de la Moscova. Compania anunţase anterior că Ucraina a închis o staţie de pompare care alimenta Balcanii.

Uniunea Europeană a convocat o reuniune de urgenţă, la nivel de ambasadori, la Bruxelles. De asemenea, vicepreşedintele Gazprom, Aleksandr Medvedev, se află la Paris pentru discuţii.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
aages.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

10 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2344
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5286
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6717
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0664
Gram de aur (XAU)Gram de aur606.6218

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb