Khamenei: Israelul riscă un răspuns "fulgerător"

Vlad F. Dumea
Internaţional / 4 iunie 2012

Khamenei: Israelul riscă un răspuns "fulgerător"

Liderul Suprem al Iranului, Ayatollahul Ali Khamenei, a avertizat, ieri, că orice atac israelian ar primi un răspuns "fulgerător" din partea republicii islamice şi a sugerat că programul nuclear al Iranului nu poate fi deraiat de către sancţiunile din Vest, potrivit AP.

Remarcile Ayatollahului sunt în aceeaşi linie dură a poziţiilor Iranului din trecut, însă capătă o rezonanţă specială în mijlocul discuţiilor cu Statele Unite şi alte cinci puteri mondiale. Liderii vestici speră la un acord diplomatic care ar uşura îngrijorările privind ambiţiile nucleare ale Teheranului, în timp ce oficialii israelieni afirmă că las toate opţiunile disponibile în încercarea de deriere a programului iranian de îmbogăţire a uraniului.

Vestul se teme că Iran ar putea produce, într-o zi, uraniu ce poate fi folosit ca material pentru bombe. Khamenei a numit remarcile despre programul secret al armelor nucleare "minciuni" şi a repetat poziţia Iranului conform căreia doreşte reactoare doar pentru aplicaţii în domeniul energiei şi al cercetării medicale.

"Dacă vor face vreun pas greşit, orice mişcare inoportună, va pica asupra capetelor lor precum fulgerul", a avertizat Khamenei, în cadrul unui discurs ce aniversa 23 de ani de la moartea predecesorului său.

Mulţi analişti militari afirmă că atacurile aeriene sunt incapabile, doar ele însele, să afecteze programul iranian de îmbogăţire a uraniului şi că ar putea declanşa un conflict mai larg, în zona golfului, care este ruta pentru o cincime din ţiţeiul consumat la nivel global.

Opinia Cititorului ( 3 )

  1. Iranul detine resurse naturale proprii ,petrol si gaze ,care starnesc pofta de rapt a mai marilor lumii. Pe de alta parte,micutul stat Israel ce detine in zona Negev cam o suta si ceva de bombe nucleare,fata de care zona capitalista a lumii face pe mortul in papusoi, se agita ca ..... un .. caldare . Pentru ca Iranul indrazneste ,vai ..teroare .. mondiala si alte bazaconii pentru prostit pe cei slabi de inger ,dintre guvernantii europeni ,sa-si asigure o cercetare serioasa in domeniul nuclear pentru uzul propriu. Cine este agresor in acest caz? Iranul sau capetele infierbantate de la Tel -Aviv. Stimulate ,probabil de ulii razboiului ,gen Richard Perle,proaspat prezent la Bilderberg 2012. Nu stim inca ce au decis cei de la intalnirea bilderbergiana din anul acesta . Vom afla in curand. Revenind la intrebarea : cine-i agresorul? Cand Israelul ataca informatic Iranul cu un virus mortal : gen Flame? Israelul sau tata mare ? Si cand stim ca minoritatea evreeasca din Iran este protejata de stat?In paranteza ,fie spus, Bitdefender a gasit un antidot pentru Flame ! De care Kaspersky s-a cam speriat! Risca SUA in razboi generalizat in zona din cauza unor domni guvernanti israelieni? Dincolo de retorica standard americana, inclusiv a dlui L.Panetta, ne indoim ca ulii razboiului vor castiga partida in SUA.! Iranul va avea de partea sa Rusia si China, plus Venezuela ,Mexic si alte state. Iar intern SUA risca mult ! O posibila miscare populara de strada ,antisistem,nu este exclusa. Noi suntem convinsi ca ratiunea va castiga in acest razboi mediatic. Iar cate un pahar cu apa rece ,pentru racorirea fiecarui cap infierbantat nu strica nimanui.Sine ira et studio.!

    1. Au aparut date noi privind increngatura de interese Germania -Israel. In sensul ca Germania a livrat Israelului submarine care au fost adaptate pentru focoasele nucleare detinute de statul cumparator. Intr-alta ordine de idei , intalnirea Putin - UE se arata tensionata in sensul ca UE cere lui Putin sa nu mai livreze arme regimului Assad si sa sprijine eforturile UE anti Assad ! Recte miscarea de eliberare siriana,net anti Assad.Care sta la baza evenimentelor din Siria. Noi ,cei din grupul C.A.am ramas surprinsi de faptul ca UE sprijina miscarea anti- Assad.Si ne-am pus intrebarea ce este de fapt UE? Se pare ca este un real instrument Bilderberg! Atunci ce mai cautam noi intr-o UE de acest gen? Ramane ca evenimentele ce se vor desfasura sa ne creeze o imagine mai clara a situatiei citate.Bizara ,dupa noi. Faptul ca Rusia a trimis nave de razboi in zona nu trebuie sa ne surprinda. Este vorba, opinam noi ,de o incercare de a tine situatia sub control. In orice caz interventia dlor Barosso si Rompuy pro -miscarea de eliberare anti-Assad nu face deloc cinste UE. Pe bune.!

      Politicieni de doi bani la" Bursa"!! Doamne fereste-ne de ei!!Oameni cu bani multi,(adica cu putere) dar prosti, am vazut cu duiumul in viata mea.Exemplele va sta la indemana. Ma scutesc de vi le da!!! Care cum a ajuns la olecuta de bani se crede si zeu al politicii. Tot comunisti ati ramas in gandire, mai, ...capitalistilor!!!

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0936
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3572
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4897
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8588
Gram de aur (XAU)Gram de aur676.7196

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
tophotelawards.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb