Noul şef al grupului Volkswagen (VW) este Matthias Mueller, şeful diviziei Porsche, a anunţat ieri Board-ul de supervizare al companiei germane, transmite agenţia Reuters, citată de Agerpres.
"Matthias Mueller are puternice calităţi strategice, corporative şi sociale", a afirmat preşedintele Board-ului de supervizare, Berthold Huber, într-o conferinţă de presă.
"Apreciem abordarea lui critică şi constructivă", a adăugat Huber.
Matthias Mueller, în vârstă de 62 de ani, a condus divizia Porsche în ultimii patru ani.
Portofoliul Volkswagen, cel mai mare producător auto din lume, este format din 12 mărci, printre care automobilele VW, Lamborghini, Skoda, Seat, Bentley, Audi şi Bugatti, dar şi camioanele MAN şi Scania.
Directorul general al Volkswagen, Martin Winterkorn, şi-a prezentat miercuri demisia, după o reuniune de urgenţă a conducerii şi principalilor acţionari, pe fondul scandalului emisiilor.
Winterkorn a declarat că demisionează pentru a-şi asuma "deplina responsabilitate" pentru scandalul care a afectat compania germană. Cel mai mare producător auto din lume vrea "un nou început credibil" şi regretă profund scandalul precum şi pierderea încrederii clienţilor, a afirmat şeful Board-ului de supervizare, Berthold Huber.
Cel mai mare producător auto la nivel mondial, Volkswagen (VW), este acuzat că ar fi manipulat rezultatele testelor făcute de autorităţile SUA cu privire la emisiile vehiculelor comercializate de grupul german prin instalarea unui software care permitea maşinilor să îndeplinească standardele referitoare la poluare în timpul testelor, dar nu şi în timpul operaţiunilor normale. Din acest motiv, nivelul poluării era mai ridicat, susţine Agenţia pentru Protecţia Mediului din SUA (EPA).
Reprezentanţii VW au recunoscut că au falsificat datele la testele din SUA privind emisiile vehiculelor şi au anunţat că 11 milioane de vehicule diesel vândute în întreaga lume au fost echipate cu sisteme electronice speciale, pentru evitarea standardelor referitoare la poluare.
Aproximativ 482.000 de vehicule diesel produse în perioada 2008 - 2015 sub brandurile Volkswagen şi Audi includ acel software destinat să modifice nivelul emisiilor.
Comisia Europeană a solicitat, joi, tuturor celor 28 de state comunitare să demareze propriile lor investigaţii la nivel naţional cu privire la autoturismele Diesel produse de Volkswagen pentru a putea stabili dacă şi cât de multe vehicule certificate în UE au fost echipate cu sisteme care încalcă reglementările Uniunii Europene (sisteme electronice speciale pentru evitarea standardelor referitoare la poluare - n. r.).
În ţara noastră, Registrul Auto Român (R.A.R.) a contactat conducerea reprezentanţei grupului Volkswagen şi a cerut transmiterea listei tipurilor de vehicule ale mărcilor pentru care s-au folosit dispozitive sau tehnici de manipulare a emisiilor poluante.
"Conducerea Registrului Auto Român a contactat conducerea reprezentanţei grupului Volkswagen în România şi a cerut transmiterea, în cel mai scurt timp, a listei tipurilor de vehicule ale mărcilor care aparţin Grupului Volkswagen, pentru care s-au folosit astfel de dispozitive sau tehnici, precum şi actualizarea listei tipurilor de vehicule, pe măsură ce aceste informaţii vor fi comunicate de către constructor/autoritatea de omologare responsabilă", informează un comunicat de presă al R.A.R trimis redacţiei.
Conform comunicatului, pentru certificatele de omologare acordate de R.A.R. referitoare la emisiile poluante, Registrul Auto Român a contactat titularii acestor certificate şi a demarat o acţiune de verificare, referitoare la probabilitatea existenţei pe vehiculele fabricate până acum a unor dispozitive de manipulare a emisiilor poluante.
"Menţionăm că R.A.R. nu a acordat niciun certificat de conformitate pentru niciun autovehicul echipat cu motor diesel", susţine instituţia.
Aceste acţiuni au fost întreprinse ca urmare a solicitării Comisiei Europene referitoare la efectuarea unor verificări de către toate Statele Membre cu privire la probabilitatea folosirii dispozitivelor de manipulare a emisiilor poluante, de către producătorii ce comercializează în Europa autovehicule omologate de tip.
R.A.R. ţine să atragă atenţia că măsurile pe care le va lua se vor adresa exclusiv constructorilor de autovehicule sau reprezentanţilor autorizaţi ai acestora, nicidecum persoanelor fizice.
"Subliniem faptul că vehiculele marca Volkswagen pentru Europa deţin omologarea comunitară acordată de autoritatea germană, şi nu de către Registrul Auto Român. Conform legislaţiei europene, răspunderea pentru asigurarea conformităţii producţiei revine constructorului şi autorităţii care a emis omologarea", se arată în comunicat.
Registrul Auto Român mai precizează că va lua măsurile necesare în funcţie de definitivarea listei cu tipurile de vehicule vizate şi va ţine cont de măsurile administrative pe care autorităţile germane vor hotărî să le aplice Grupului Volkswagen.













































