Prin votul său de azi privind bugetul UE pe 2012, Parlamentul European (PE) arată că vrea un buget pe 2012 axat pe creştere, locuri de muncă şi inovare în Uniunea Europeană (UE), precum şi sprijinirea dezvoltării şi democraţiei în ţările din vecinătatea UE.
În general, deputaţii europeni au încercat să revină la bugetul propus de Comisie, pe care Consiliul l-a redus în iulie. Poziţia Parlamentului aduce o creştere a plăţilor de 5,2% prin comparaţie cu bugetul de anul acesta, rezultând un buget de 133,1 miliarde.
Rezoluţia privind bugetul a fost adoptată cu 431 voturi în favoare, 120 voturi împotrivă şi 124 abţineri.
Perioada de conciliere de 21 de zile începe în noiembrie, reuniunile fiind stabilite pe 8 şi 18 noiembrie. Negocierile tripartite privind bugetul sunt prevăzute pe 3, 10, şi 14 noiembrie. Dacă Parlamentul şi Consiliul ajung la un acord, bugetul final ar putea fi aprobat în plenul Parlamentului în decembrie, la Bruxelles.
















































